تلفن همراه

رگولاتوری: هیچ سیم‌کارت فعال بدون هویتی در بازار وجود ندارد

مسئوليت‌هاي حقوقي و عواقب هر نوع سوء‌استفاده از سيم‌كارت‌هاي تلفن‌همراه برعهده فردي است كه سيم‌كارت به نام وي ثبت شده است.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي معاون نظارت و اعمال مقررات اين سازمان با اعلام مطلب فوق گفت: برخي از افراد كه اقدام به خريد چند سيم‌كارت كرده‌اند، به منظور كسب سود، سيم‌كارت‌هاي ثبت شده خود را در بازار غيررسمي به فروش مي‌رسانند. 
 
حسن رضواني درباره اقدامات رگولاتوري براي پيشگيري از هرگونه سوء استفاده از سيم‌كارت‌هاي فعال اظهار كرد: سال گذشته دستورالعملي از سوي سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي براي تمامي اپراتورهاي تلفن‌همراه ارسال شده كه براساس آن، اين اپراتورها اجازه ندارند بيش از ده سيم‌كارت به نام يك فرد ثبت‌نام و فعال كنند و همچنين اجازه فعال‌كردن هيچ سيم‌كارتي را بدون احراز هويت فرد درخواست‌كننده ندارند. 
 
وي تاكيد كرد: در حال حاضر، هيچ سيم‌كارت بدون هويتي در بازار وجود ندارد و اپراتورها ملزم شده‌اند علاوه بر رعايت محدوديت ثبت‌نام بيش از ده سيم‌كارت، ابهامات مربوط به هويت سيم‌كارت‌هائي كه قبل از دستورالعمل رگولاتوري واگذار شده را برطرف كنند. 
 
وي درباره اقدامات اپراتورهاي تلفن‌همراه در اين مورد عنوان كرد: اپراتورهاي تلفن‌همراه از طريق اطلاع‌رساني به مشتركين، استخراج مشخصات خريداران بيش از ده سيم‌كارت و انجام مراحل قانوني نقل و انتقال و تغيير مالكيت    سيم‌كارت‌ها، و قطع ارتباط سيم‌كارت‌هاي بدون هويت، دستورالعمل رگولاتوري را اجرائي كرده‌اند. 
رضواني با اشاره به اينكه عواقب هر نوع سوء‌استفاده از سيم‌كارت به عهده فردي است كه سيم‌كارت به نام وي ثبت شده، افزود: اگر فردي سيم‌كارتي به نام خود ثبت كرده و خواستار انتقال يا واگذاري آن است حتماً از طريق نمايندگي رسمي اپراتورها اقدام كرده و از تغيير نام آن مطمئن شود. 
وي تصريح كرد: خريد و فروش سيم‌كارت در مكان‌هائي به غير از دفاتر نمايندگي رسمي اپراتورها تخلف محسوب مي‌شود و مراجع ذيربط بايد از اين اقدام جلوگيري كنند. 

​​