تلفن همراه

جزییات پنجمین نسل شبکه‌های مخابراتی

شرکت‌کنندگان در گردهمایی سالانه ETSI Future Mobile دور یکدیگر جمع شدند تا در مورد نسل آتی فناوری‌های موبایلی صحبت کنند و بتوانند جزییات مربوط به فناوری بعدی سیستم‌های 4G که هم‌اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرند را مشخص نمایند.
 
 
به گزارش فارس به نقل از سلولار – نیوز، مشخصات پنجمین نسل از شبکه‌های مخابراتی که با نام 5G مشخص می‌شود، در این گردهمایی تعریف شد و کارشناسان اعلام کردند که برخی قابلیت‌ها که باعث توسعه سیستم‌های 5G می‌شود، هم‌اکنون شناسایی شده است.
 
پنجمین نسل سیستم‌های موبایلی می‌بایست سرعت انتقال اطلاعات را به میزان قابل ملاحظه افزایش دهد و در مقابل، هزینه خدمات مخابراتی را تا حد ممکن پایین بیاورد. بر این اساس پیش‌بینی شده است که تا پیش از سال 2020 نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی موسوم به 5G به طور واقع دیده نشود.
 
با این وجود، شبکه مخابراتی 5G قابلیت‌هایی را شامل می‌شود که تنها به افزایش سرعت نسبت به سیستم 4G محدود نمی‌شود. در این شبکه ترافیک اطلاعاتی به میزان قابل ملاحظه افزایش میابد و در عین حال تعداد دستگاه‌های متصل به شبکه‌های موبایلی هم بیشتر می‌شود که این سیستم برای ارایه خدمات بهتر نیازمند کاوشگرهای هوشمند، حسگرها، محرک‌ها، سیستم‌های سنجش و ماشین‌آلات هوشمند خواهد بود.
 
از نگاه کاربران، شبکه‌های مخابراتی 5G می‌بایست دسترسی بیشتری داشته باشند، مستقل‌تر باشند و بیش از شبکه‌های امروزی قابل اعتماد باشند. کاربران از این نسل شبکه‌های مخابراتی انتظار دارند اطلاعات را با سرعت بالاتر رد و بدل کند، کیفیت بهتر خدمات را در اختیار آن‌ها بگذارد، تاخیرها را به حداقل برساند و سیستم خودکار ارایه خدمات با کیفیت بهتر فعالیت کند. کاربران در کل توقع دارند که نسل پنجم شبکه‌های مخابراتی تمامی خدمات یاد شده را با هزینه ارزان‌تر در اختیار آن‌ها بگذارد.

​​