تلفن همراه

آیین‌نامه ترابردپذیری شماره در ایران پشت در کمیسیون تنظیم مقررات خاک می‌خورد

آقای وزیر؛ MNP به کشور آذربایجان هم رسید!

منبع: آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)

hs user.jpg

"علی عباسف"(Ali Abbasov) وزیر ICT آذربایجان اعلام کرد که تمامی شرکت‌های مخابراتی این کشور می‌بایست از ابتدای ژانویه 2014 امکان انتقال شماره تلفن‌ همراه بین شبکه‌های مخابراتی مختلف(MNP) را فراهم کنند.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این شبکه‌های مخابراتی از مدت‌ها قبل اقدامات خود را برای ارایه سرویس یاد شده انجام دادند و هم‌اکنون در انتظار تاییده نهایی مراکز قانون‌گذار به‌سر می‌برند تا سرویس یاد شده را در اختیار مشترکان خود بگذارند.
 
وزیر ICT آذربایجان طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «اپراتورهای موبایلی آمادگی خود را برای ارایه این سرویس اعلام کرده‌اند. من بر این باورم که استفاده از سرویس یاد شده می‌تواند رقابت را در بازار مخابراتی آذربایجان بیشتر کند».
عرضه سرویس جابجای شماره در جمهوری آذربایجان در حالی منتشر میشود که سالهاست آئیین نامه اجرایی سرویس ترابردپذیری از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تدوین شده و چندسالی است که برای تصویب پشت در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات باقی مانده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات این کشور هشدار داد که اگر شبکه‌های موبایلی طبق برنامه‌های تعیین شده سرویس MNP را ارایه ندهند، جریمه خواهند شد. 
این خبر در حالی اعلام شده است که احتمال می‌رود شرکت مخابراتی Azercell به دلیل بروز برخی مشکلات پیش‌بینی نشده با شرکت‌های تامین کننده قطعات و خدمات مربوطه، سرویس یاد شده را با تاخیر راه‌اندازی کند.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، عرضه سرویس جابجای شماره در جمهوری آذربایجان در حالی منتشر میشود که سالهاست آئیین نامه اجرایی سرویس ترابردپذیری از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تدوین شده و چندسالی است که برای تصویب پشت در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات باقی مانده است.
 
در همین حال، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دهم شهریورماه، در نخستین نشست خبری خود، از اجرای طرح ترابردپذیری شماره ‌(MNP) میان اپراتورهای تلفن همراه استقبال کرد و گفت: این سرویس بهترین راه حل برای رقابت واقعی بین اپراتورهای تلفن همراه است و من اجرایی شدن این سرویس را پیگیری می‌کنم.
 
در همان جلسه، محمود خسروی، مدیرعامل فعلی شرکت ارتباطات زیرساخت پیش از این در سمت رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، آئین‌نامه ترابردپذیری شماره را با الگوپذیری از کشور ترکیه اجرا کرده بود.
 
وی نیز در این باره گفت: قبلا با مطالعه ارایه این سرویس در جهان آئین‌نامه آن را تنظیم کردیم اما به دلیل تفاوت شکل تعرفه‌گذاری خدمات اپراتورهای تلفن همراه امکان آن وجود نداشت.
خسروی افزود: اکنون با حذف هزینه جابجایی در سیم‌کارت‌های همراه اول و باتوجه به اجرای این طرح از ابتدا از سوی ایرانسل، امکان عرضه سرویس MNP برای ایجاد رقابت بیشتر فراهم شده است.

​​