تلفن همراه

همراه اول: مقام ایران در نسل چهارم بیش از ۹۵ می‌شود

منبع: تسنیم
قائم مقام همراه اول گفت: اگر تا انتهای سال ۲۰۱۳ که کمتر از یک ماه از آن باقی مانده، بتوانیم نسل چهارم را راه‌اندازی کنیم به مقام ۹۵ در جهان و ۹ در منطقه می‌رسیم که بعید است این اتفاق بیافتد.
 
 
حمیدرضا نیکوفر در آغاز مراسم "کارگاه آموزشی منطقه‌ای ITU با موضوع نسل چهارم تلفن همراه" که با حضور نمایندگانی از وزارت ارتباطات، بخش خصوصی و همچنین برخی برندهای معروف ارتباطی در دنیا، امروز صبح در هتل پارسیان برگزار شد، با اشاره به اینکه چنین گردهمایی‌هایی موجب تقویت علمی اپراتورها می‌شود، اظهار کرد: ایران، کشوری با نیروی انسانی توانمند است و برای ورود به مباحث ارتباطی جدید نیاز به هم‌فکری، وحدت و تعاملات بین‌المللی دارد.
وی با اشاره به اینکه ایران سی و پنجمین کشور بود که که نسل دوم ارتباطی را راه‌اندازی کرد، تصریح کرد: با توجه به این موضوع، کشوری به نسبت پیشتاز بوده و از 19 سال پیش خدمات سیار را برای مردم‌اش به ارمغان آورده است.
او همچنین با بیان اینکه در اواخر سال 89، نسل چهارم را به عنوان اولین پایلوت راه‌اندازی کردیم ولی جلوی اجرای آن به دلیل برخی موضوعات داخل کشور گرفته شد، درباره پیاده‌سازی خدمات این نسل ابراز کرد: اگر تا انتهای سال 2013 که کمتر از یک ماه از آن باقی مانده، بتوانیم نسل چهارم را راه‌اندازی کنیم به مقام 95 در جهان و 9 در منطقه می‌رسیم که بعید است این اتفاق بیفتد.
قائم مقام همراه اول همچنین اشاره‌ای به یکی از گزارش‌های اتحادیه بین‌المللی GSM داشت و گفت: براساس گزارش‌های این اتحادیه، ریزش مشترکان نسل دوم از سال 2007 در کشوهای توسعه یافته آغاز شده و کشورهای در حال توسعه هم این ریزش را از 2013 تجربه کرده‌اند.
او ادامه داد: 70 درصد کشورهای توسعه یافته به سمت خدمات نسل‌های بالاتر ارتباطی رفته‌اند اما با این حساب هنوز 69 درصد از مشترکان جهانی مربوط به خدمات نسل دوم ارتباطی هستند.
وی در پایان گفت: با توجه به اینکه سال گذشته از هر 4.9 میلیارد سیم کارت فروخته شده، چهار میلیارد مختص کشورهای در حال توسعه بوده و از این میان هم 80 درصد متعلق به نسل دوم بوده است، می‌توان گفت که نسل دوم ارتباطی همچنان سرمایه ارزشمندی در طول پنج سال آینده برای برخی کشورهاست.

​​