فناوری اطلاعات

تغییر الگوی اشتغال در صنعت IT

منبع: همکاران سیستم
یافته‏‌های یک مطالعه جدید نشان می‌‏دهد الگوی اشتغال در صنعت آی تی در حال تغییر است و نیروی کار شاغل در این صنعت به سمت الگوهای خوداشتغالی و مستقل در حرکت است.
 
به گزارش وب‏‌سایت itworld، شرکت اِمرجنت ریسرچ (Emergent Research) که پژوهش‌‏هایی را درباره روندهای حاکم بر کسب و کارهای کوچک انجام می‌‏دهد، در مطالعه‌‏ای دریافته است که در حال حاضر حدود ۱۸ درصد از کارکنان فعال در صنعت آی تی به صورت خوداشتغالی و مستقل کار می‌‏کنند.
 این مطالعه دریافته است تعداد کارکنانی که به صورت خوداشتغالی فعالیت می‌‏کنند با نرخ سالانه ۷ درصدی در حال افزایش است، این در حالی است که نرخ کلی رشد کارکنان مستقل و خوداشتغال 5/5 درصد است. شرکت امرجنت ریسرچ در این مطالعه کسانی را جزو کارکنان صنعت آی تی دانسته است که هفته‌‏ای حداقل ۱۵ ساعت فعالیت‏‌های مرتبط با این صنعت را انجام می‌‏دهند. 
استیو کینگ، یکی از تحلیلگران شرکت امرجنت درباره این یافته‏‌ها گفته است: در دنیای امروز، تغییرات با چنان شتابی رخ می‌‏دهد که هر کسی تلاش می‌‏کند دریابد چگونه می‌‏تواند انعطاف‏‌پذیر‌تر و چابک‏‌تر باشد، هزینه‏‌های ثابت خود را کاهش دهد و به سمت هزینه‏‌های متغیر حرکت کند. متاسفانه امروزه به افراد به چشم هزینه‌‏های ثابت نگریسته می‌‏شود. 
مطالعه دیگری نیز که توسط شرکت‌ ام بی‌ او پرتنر (MBO Partner) صورت گرفته است نشان می‌‏دهد در آمریکا حدود 7/17 میلیون نفر به صورت مستقل کار می‌‏کنند.
 این مطالعه همچنین نشان می‌‏دهد از این میان حدود یک میلیون نفر دارای تخصص آی‌تی هستند. تحلیل دیگری نیز که توسط شرکت کامپیو‌تر اکونومیک انجام گرفته است، یافته‏‌های مشابهی را به دست داده است. بر اساس این مطالعه در دو سال گذشته استفاده از نیروی کار قراردادی در شرکت‌‏های آی تی که بودجه آی‌تی آنها بیشتر از ۲۰ میلیون دلار بوده است، به طرز قابل توجهی افزایش یافته است.
براساس یافته‏‌های این مطالعه، امسال ۱۵ درصد از کارکنان آی تی سازمان‏‌ها را نیروهای قراردادی تشکیل می‌‏دهند. این رقم در سال ۲۰۱۱ حدود ۶ درصد بوده است. اما کامپیو‌تر اکونومیک انتظار دارد استخدام‏‌ها در صنعت آی‌تی در سال ۲۰۱۴ افزایش یابد و این روند ممکن است، باعث شود نسبت نیروی کار قراردادی به سطح ۱۰ درصد کاهش یابد. اما پیش‌‏بینی شرکت ورک مارکت نیز که پژوهش مشابهی را انجام داده است، حاکی از این است که تعداد نیروی کار مستقل در صنعت آی تی افزایش خواهد یافت.

​​