تلفن همراه

آقای وزیر بعد از ترکیه و آذربایجان؛ سرویس جابجایی شماره بین شبکه‌های موبایل به امارات هم رسید!

دو اپراتور موبایلی امارات متحده عربی با نام‌های Etisalat و Du اعلام کردند که برای ارایه "سرویس انتقال شماره‌ تلفن‌ بین شبکه‌های مخابراتی"(MNP) به مشترکان خود آمادگی کامل دارند.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، مرکز تنظیم قوانین مخابراتی و رادیویی امارات(TRA) برای هر دو اپراتور یاد شده ضرب‌العجلی را تعیین کرده است تا طی آن سرویس یاد شده به صورت رسمی در اختیار مشترکان قرار گیرد.
عرضه سرویس جابجای شماره در جمهوری آذربایجان و امارات بعنوان دو همسایه شمالی و جنوبی ایران، در حالی منتشر میشود که سالهاست آیین نامه اجرایی سرویس ترابردپذیری از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تدوین شده و چندسالی است که برای تصویب پشت در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات باقی مانده است.
بر اساس دستور صادر شده از این مرکز، دو اپراتور مخابراتی یاد شده موظف شده‌اند از تاریخ 30 دسامبر 2013 کانال‌های لازم برای استفاده از این سرویس را در اختیار مشترکان خود بگذارند.
 
ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور امارات متحده عربی هم‌اکنون 181 درصد اعلام شده است و در کنار آن ضریب نفوذ گوشی‌ هوشمند در این کشور نیز 73.8 درصد محاسبه شده است.
 
مرکز تنظیم قوانین مخابراتی امارات همچنین اعلام کرد که برای ارایه سرویس MNP هیچ تردیدی ندارد و در تلاش است با راه‌اندازی این قابلیت بازار مخابراتی خود را رقابتی‌تر کند.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، عرضه سرویس جابجای شماره در ترکیه، جمهوری آذربایجان و امارات بعنوان همسایه های ایران، در حالی منتشر میشود که سالهاست آیین نامه اجرایی سرویس ترابردپذیری از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی تدوین شده و چندسالی است که برای تصویب پشت در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات باقی مانده است.
 
در همین حال، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دهم شهریورماه، در نخستین نشست خبری خود، از اجرای طرح ترابردپذیری شماره ‌(MNP) میان اپراتورهای تلفن همراه استقبال کرد و گفت: این سرویس بهترین راه حل برای رقابت واقعی بین اپراتورهای تلفن همراه است و من اجرایی شدن این سرویس را پیگیری می‌کنم.
 
در همان جلسه، محمود خسروی، مدیرعامل فعلی شرکت ارتباطات زیرساخت پیش از این در سمت رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، آئین‌نامه ترابردپذیری شماره را با الگوپذیری از کشور ترکیه اجرا کرده بود.
 
وی نیز در این باره گفت: قبلا با مطالعه ارایه این سرویس در جهان آئین‌نامه آن را تنظیم کردیم اما به دلیل تفاوت شکل تعرفه‌گذاری خدمات اپراتورهای تلفن همراه امکان آن وجود نداشت.
خسروی افزود: اکنون با حذف هزینه جابجایی در سیم‌کارت‌های همراه اول و باتوجه به اجرای این طرح از ابتدا از سوی ایرانسل، امکان عرضه سرویس MNP برای ایجاد رقابت بیشتر فراهم شده است.

​​