تلفن همراه

آمریکا می‌تواند از کاربران آیفون جاسوسی کند

منبع: ایسنا
آژانس امنیت ملی آمریکا به راحتی میتواند از کاربران گوشی‌های آیفون جاسوسی کند.
 
یکی از اسناد فاش شده آژانس امنیت ملی آمریکا نشان می‌دهد این نهاد امنیتی می‌تواند به سادگی برنامه جاسوسی خود را روی گوشیهای آیفون اجرا و به تمام اطلاعات کاربران نظیر پیامها، فهرست شماره تلفن‌ها و حتی موقعیت مکانی کاربر دسترسی پیدا کند.
 
اما مساله‌ خطرناک تر اینست که ویروس جاسوسی به آژانس امنیت ملی آمریکا اجازه می‌دهد از راه دور به دوربین و میکروفن گوشی کاربر دسترسی داشته باشد.
 
براساس سند افشا شده، این ماموریت جاسوسی در ماه اکتبر سال 2008 شروع شده است. در این سند آمده است آژانس امنیت ملی برای انتشار ویروس جاسوسی باید به گوشی دسترسی فیزیکی داشته باشد که این امر کمی از شدت فاجعه می‌کاهد.
 
نشریه آلمانی اشپیگل که این سند را منتشر کرده اعلام کرد: موضوع نگران کننده تر اینست که ادوارد اسنودن متخصص کامپیوتر و مامور سابق ان اس ای که اسناد جاسوسی آمریکا را فاش کرده است می‌گوید این احتمال وجود دارد که شرکت اپل به آژانس امنیت ملی برای دسترسی به محصولاتش اجازه داده باشد.
 
در زمان عرضه آیفون 5 اس این نگرانی وجود داشت که اثر انگشت کاربران که برای ورود به گوشی مورد استفاده قرار می‌گیرد، از سوی ان اس ای مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.
 
این فرضیه در نهایت توسط سخنگوی اپل رد شد و اطلاعاتی ارائه شد تا کاربران را به این باور برسانند که اطلاعات افراد به هیچ وجه از گوشی خارج نمی‌شوند.

​​