فناوری اطلاعات

پیش‌‏بینی متفاوت گارتنر از بازار IT در سال ۲۰۱۴

منبع: همکاران سیستم
شرکت پژوهشی گارتنر در تازه‏‌ترین گزارش خود اعلام کرده است جهانیان در سال میلادی جدید ۸. ۳ تریلیون دلار در بازار آی تی هزینه می‌‏کنند. این در حالی است که شرکت پژوهشی فورستر چند روز پیش این رقم را ۲. ۲ تریلیون دلار برآورد کرده بود. 
 
شرکت گارتنر اعلام کرده است جهانیان امسال ۸. ۳ تریلیون دلار در بازار آی تی هزینه خواهند کرد که این رقم در مقایسه با هزینه‌‏کردهای ۷. ۳ تریلیون دلاری امسال حدود ۱. ۳ درصد رشد خواهد داشت. بر اساس برآوردهای گارتنر هزینه‌‏کرد جهانیان در سال ۲۰۱۳ فقط ۴. ۰ درصد رشد داشته است. گارتنر در حالی دست به انتشار برآوردهای خود زده است که شرکت فورستر چند روز پیش برآوردهای متفاوت دیگری را از آینده بازار آی تی به دست داده بود. شرکت فورستر پیش‌‏بینی کرده بود جهانیان امسال ۲. ۲ تریلیون دلار در این بازار هزینه خواهند کرد. فورستر نرخ رشد هزینه‏‌کرد‌ها در بازار آی تی را نیز ۲. ۶ درصد برآورد کرده بود. 
 
بر اساس برآوردهای گارتنر، جهانیان امسال ۶۹۷ میلیون دلار را صرف خرید ابزار‌ها و سخت‏‌افزارهای آی تی خواهندکرد که این رقم ۳. ۴ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۳ خواهد بود. هزینه‌‏کرد‌ها در بخش سیستم‌‏های پایگاه داده نیز با ۶. ۲ درصد رشد به ۱۴۳ میلیارد دلار خواهد رسید. صنعت نرم‌‏افزارهای کسب و کار نیز ۳۲۰ میلیارد دلار از این هزینه‏‌کرد‌ها را از آن خود کرد که این رقم ۸. ۶ درصد بیشتر از سال گذشته است. درآمد بخش خدمات آی تی نیز با ۵. ۴ درصد رشد حدود ۹۶۳ میلیارد دلار پیش‌‏بینی شده است. خدمات مربوط به ارتباطات راه دور (تلکام) نیز یک تریلیون و ۶۵۸ دلار از این ۸. ۳ تریلیون دلار را به خود اختصاص خواهد داد. 
 
گارتنر درباره صنعت نرم‌‏افزارهای کسب و کار همچنین پیش‌‏بینی کرده است بازار محصولاتی مثل راهکارهای مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و مدیریت زنجیره تامین (SCM) امسال از رشد بسیار بالایی برخوردار خواهند شد. 
 
گارتنر در گزارش خود ادعا کرده است برای پیش‌‏بینی هزینه‌‏کردهای جهانیان در بازار آی تی از روش‌‏شناسی‏‌های بسیار سخت‏گیرانه‌‏ای استفاده می‌‏کند. تحلیل میزان فروش هزاران فروشنده طیف متنوع محصولات آی تی، استفاده از تکنیک‏‌های اولیه پژوهشی و ترکیب نتایج آن با یافته‌‏های پژوهشی ثانویه از جمله شیوه‌‏هایی است که گارتنر ادعا کرده به کمک آن‌ها به ارزیابی و پیش‌‏بینی بازار می‌‏پردازد.

​​