بازار سرمایه

بدهی مخابرات به شرکت زیرساخت چقدر بود و چه شد؟

منبع: تسنیم

tci logo.jpg

اختلاف‌های میان مجموعه ارتباطاتی کشور، حل شده به نظر می‌رسد اما داستان بدهی‌های مخابرات به زیرساخت و وزارت ارتباطات که حداقل چهار رقم برای آن از سوی مسئولان ذکر شد، بالاخره چقدر بود؟
 
دیری نمی‌گذرد که فضای ارتباطاتی و مخابراتی کشور روی آرامش به خود گرفته و با تدبیر مسئولان تدبیر و امیدی، امید به این فضا بازگشته است اما چیزی که در این فضای سرشار از آرامش و صمیمیت همچنان مبهم به نظر می‌رسد، حرف‌ها و حدیث‌هایی بود که از گوشه‌ و کنار حواله دولتی‌ها و مخابراتی‌ها شد.
حرف‌ها و کنایه‌هایی که از جنس میلیارد تومان و در قالب بدهی و اختلاف حساب مطرح می‌شد، سرانجام هم مشخص نشد که دقیقا چه میزان بوده است.
 
به صراحت می‌توان در این وضعیت که هر کسی بنا به تصورات خود اعداد و ارقامی را در قالب بدهی مخابرات به بخش‌های مختلف بیان می‌کند، از ضرب‌المثل "هر کسی از ظن خود شد یار من" استفاده کرد که حقیقتا نشان از این دارد که هنوز وضعیت شفاف نیست.
 
اختلاف نظرهایی که از روی کار آمدن دولت، با این شرکت آغاز شد و حتی رفته رفته بحث‌های خصوصی‌سازی این شرکت را هم به میان کشید، به یکباره با خبر معاون  توسعه مدیریت و منابع شرکت ارتباطات زیرساخت مبنی بر بدهی 450 میلیارد تومانی مخابرات به زیرساخت رنگ‌ و رویی دیگر یافت.
بعد از چنین ادعایی مدیر عامل مخابرات ایران به میدان آمد و گفت: کل اختلاف حساب ما با مخابرات 800 میلیارد تومان است در حالیکه سالانه 5 هزار میلیارد تومان، مجموع تراکنش مالی ما با این وزارتخانه را شکل می‌دهد.
 
وی درباره اختلاف حساب با زیرساخت هم گفت: مجموع اختلاف حساب با این شرکت حدود 30-40 میلیارد تومان است.
تا اینجای کار اختلاف بدهی‌ها با اظهارات مسئولان نزدیک به 410 میلیارد تومان می‌شود.
اما این موضوع به همینجا ختم نشد و معاون وزیر ارتباطات و مدیر عامل شرکت ارتباطات زیرساخت در نشست خبری خود با اشاره به اینکه اختلاف حساب ما با مخابرات  150 میلیارد تومان است، عنوان کرد: در زمان واگذاری تعریف مشخصی از میزان واگذاری‌ها نبوده و بر این اساس طلب این شرکت (زیرساخت) تا پایان سال 91، 270 میلیارد تومان بوده که مخابراتی‌ها معتقدند این رقم در دفاتر آنها 120 میلیارد تومان ثبت شده است.
 
در اینجا هم تو تناقض عمده به چشم می‌خورد یکی اینکه مخابراتی‌ها رقم 120 میلیاردی را به زیرساخت گفته‌اند که تا پیش از آن دم از 30-40 میلیارد می‌زدند و دیگری هم تکذیب غیر مستقیم صحبت‌های معاون مدیر عامل زیرساخت توسط خود مدیر عامل (خسروی) بود.
 
معاون وی معتقد بود که بدهی مخابرات 450 میلیارد تومان بود و خود مدیر عامل معتقد است که 270 میلیارد بدهی این شرکت به زیرساخت است.
 
جالب‌تر از هر چیز اینکه اخیرا معاون دیگر وزیر ارتباطات و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برداشت دیگری از این سکانس اختلاف حساب ارائه داد و گفت: بدهی مخابرات به زیرساخت حدودا 190 میلیارد تومان است و رقم 450 میلیاردی که مطرح شده بود مربوط به ابتدای واگذاری این شرکت است.
حال در این شرایط کی راست می‌گوید، خدا عالم است.

​​