لبه تکنولوژی

گوشی‌ جدید ZTE با قطعات جداشدنی

مدل مفهومی دستگاه‌های رایانه‌ای مدولار با قابلیت جدا شدن قطعات از یکدیگر محبوبیت فراوانی پیدا کرده‌اند و شرکت چینی ZTE نیز از جدیدترین گوشی هوشمند خود با این قابلیت در نمایشگاه CES 2014 رونمایی کرده است.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، به دنبال ارایه مدل مفهومی اولیه از سوی یک متخصص هلندی به نام "ديو هاکنس"( Dave Hakkens) و گروهش در شرکت Phonebloks، بسیاری از کاربران هم‌اکنون این رویا را در سر می‌پرورانند که در آینده زدیک گوشی هوشمند ویژه‌ای با قابلیت جدا شدن قطعات از یکدیگر در اختیار داشته باشند.
 
شرکت موتورولا که هم اکنون زیر نظر گوگل اداره می‌شود چندی پیش از آغاز طرح مشترکی با شرکت Phonebloks خبر داد. بر مبنای این طرح با نام Project Ara گوشی هوشمند ویژه‌ای ساخته می‌شود که کاربر به راحتی می‌تواند قطعات مختلف آن را از یکدیگر جدا کند و مدل بهتر قطعات را جایگزین نماید.
 
"پائول ارمنکو"(Paul Eremenko) از مدیران ارشد موتورلا در وبلاگ رسمی این شرکت توضیح داد: «ما در این زمینه فعالیت‌های تکنیکی فراوانی انجام داده‌ایم. هاکنس یک انجمن تخصصی در این زمینه راه‌اندازی کرده است. ما با همکاری او روی طرح Project Ara کار می‌کنیم تا بتوانیم این گوشی هوشمند را تولید کنیم».
شرکت موتورولا نخستین بار این گوشی هوشمند را در پاییز 2013 معرفی کرد و برای نخستین بار این محصول را در نمایشگاه CES 2014 در معرض دید عموم قرار داد.
 
در مقابل، شرکت چینی ZTE نیز در همین نمایشگاه گوشی مشابهی عرضه کرد که امکان جدا کردن قطعات آن ممکن بود. این گوشی هوشمند با نام Eco-Mobius معرفی شد و جایزه Red Dot Design Award نمایشگاه را از آن شرکت سازنده کرد.
 

​​