تلفن همراه

رییس کل گمرک: ۵٫۱۸ میلیون گوشی موبایل به صورت قاچاق وارد کشور شد

رییس کل گمرک ایران گفت: در مورد گوشی تلفن همراه برآورد ما این است که از ۲۰ میلیون گوشی وارد شده به کشور حداقل ۵٫۱۸ میلیون دستگاه به صورت قاچاق وارد کشور شده باشد.
 
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، مسعود کرباسیان افزود: بررسی‌های ما نشان می‌دهد قیمت تمام‌شده هر دلار برای واردات رسمی گوشی تلفن همراه هشت هزار و ۶۷۰ تومان است. یعنی اگر فردی بخواهد از مجاری رسمی، گوشی تلفن همراه وارد کند باید بابت هر دلار ارزش کالا، بیش از هشت هزار و ۶۰۰ تومان بپردازد در حالی که همین کالا را می‌شود با هزینه کمتر و از راه‌های غیررسمی وارد کشور کرد.
 
به گفته وی، یکی از راه‌های محاسبه میزان قاچاق کالا این است که ارزش واردات رسمی یک کالا به کشور را با آمارهای صادراتی کشور مبدا مقایسه کنید. مثلاً با این روش ما متوجه شدیم برنج واردشده به ایران با برنج صادرشده از کشورهای مبدا ۱۹ درصد اختلاف از نظر ارزش دارد. همین طور در مورد تلفن همراه و سیگار که متوجه شدیم به ترتیب ۹۲ و ۷۴ درصد اختلاف از نظر ارزش وجود دارد.
 
کرباسیان با اشاره به اینکه ۵۲ روز طول می‌کشد تا گوشی تلفن همراه از گمرک ترخیص شود، اظهار داشت: این درحالی است که قاچاقچی در کمال آرامش می‌تواند در نیمی از این زمان، کالا را به شما تحویل دهد.
 
او در گفت و گویی با هفته‌نامه تجارت فردا ادامه داد: تمام سختگیری‌هایی که قرار است موجب شود فردی کار غیرقانونی انجام ندهد اثر معکوس گذاشته و فرد را به سوی کار غیرقانونی سوق می‌دهد. چون برای او صرفه اقتصادی ندارد که قیمت تمام‌شده یک تلفن همراه به ازای هر یک دلار هشت هزار تومان باشد.

۱ دیدگاه

  • دلسوز

    دلسوز

    گوشيهاي نوكيا به جز شماره سريال يك كد محصول هم دارند كه يك عدد هفت رقمي است كه پشت گوشي نوشته است مثالش را براي نوكيا 220 مي نويسم: RM-970 CODE: 059V4N1 شركت نوكيا براي گوشي نوكيا 220 چهل و يك كد متفاوت توليد كرده است. يعني گوشي نوكيا 220 چهل و يك مدل سخت افزاري مختلف دارد. هر كد محصول داراي يك فريمور منحصر به فرد است. اين كد محصول، نشان دهنده زبان گوشي، رنگ گوشي، اپراتورهاي ارتباطي و مشخصات ديگر مي باشد. بسياري از گوشيهاي قاچاق شركت نوكيا كه وارد كشور مي شود فاقد زبان فارسي هستند يعني اين گوشيها براي كشورهاي ديگر و اپراتورهاي ديگر ساخته شده است. از آنجايي كه گوشيهاي قاچاق پس از ورود به كشور احتياج به پشتيباني از زبان فارسي دارند. توسط تعميركاران بي مسئوليت با فريمور نادرست برنامه ريزي مي شوند. اين افراد معمولاً از فريمورهايي استفاده مي كنند كه زبان فارسي را پشتيباني مي كنند اما از آنجايي كه اين فريمور با سخت افزار گوشي مغايرت دارد، باعث بروز مشكلاتي براي گوشي مي شود. متاسفانه بسياري از تعميركاران نرم افزار گوشي اين نكته را مي دانند اما به خاطر سود و منفعت شخصي هيچ وقت حاضر نيستند اين نكته بسيار مهم را افشا كنند. اگر مي خواهيد گوشي نوكيا بخريد توجه كنيد كه بر روي كارتن نوكيا زبان فارسي با كد FA مشخص شده باشد. اين كد نشان مي دهد كه اين گوشي داخل خود كارخانه نوكيا فارسي شده است نه داخل ايران. با رعايت اين نكته ضربه محكمي به قاچاقچيان موبايل و تعميركاران ناشي و بي مسئوليت خواهيد زد. پاسخ

​​