رگولاتوری

برآورد گارتنر از میزان آمادگی کسب و کار‌ها برای فرایند دیجیتالی شدن

منبع: همکاران سیستم
نظرسنجی شرکت پژوهشی گارتنر نشان داده است بخش زیادی از مدیران آی تی سازمان‏‌ها هنوز آمادگی چندانی برای روند دیجیتالی‌‏سازی فرایند کسب و کار‌ها ندارند. 
 
به گزارش وب‏‌سایت گارتنر، نظرسنجی انجام‏‌شده نشان داد‌ه است که ۵۱ درصد از مدیران آی تی سازمان‏‌ها گفته‌‏اند تندباد دیجیتالی‏‌سازی سریع‏‌تر از آن چیزی است که بتوانند خود را با آن سازگار کنند. ۴۲ درصد نیز گفته‌‏اند احساس می‌‏کنند از مهارت و استعداد کافی برای مواجهه با این روند در آینده برخوردار نیستند. شرکت گارتنر این نظرسنجی را در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۳ انجام داده است و در آن نظر دو هزار و ۳۳۹ نفر از مدیران آی تی سازمان‏‌ها در ۷۷ کشور جهان را جویا شده است. بودجه آی تی این سازمان‏‌ها نیز در مجموع بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار بوده است. 
 
شرکت گارتنر در این گزارش اعلام کرده است دیجیتالی‌‏سازی سومین دوره‌‏ای است که بر کسب و کارهای آی تی می‌‏گذرد. به اعتقاد گارتنر در دوره اول عمدتاً بر روی این مسئله تمرکز می‌‏شود که فناوری‏‌های آی تی چگونه می‌‏تواند دستاوردهای جدید و خارق‏‌العاده‌‏ای به همراه داشته باشد. خودکار کردن عملیات کسب و کار‌ها که به ارتقای سرعت و مقیاس فعالیت‏‌ها می‌‏انجامید، از جمله مهم‌ترین ویژگی‏‌های این دوره بود. دوره دوم دوره صنعتی‌‏سازی کسب و کارهای آی تی بود، فرایندی که در یک دهه گذشته جریان داشت و کسب و کارهای آی تی را قابل اطمینان‏‌تر، پیش‏‌بینی‏‌پذیر‌تر و شفاف‏‌تر کرد.
 
به اعتقاد گارتنر، هم‏‌اکنون در حال ورود به دوره سوم یعنی دوره دیجیتالی‏‌سازی کسب و کارهای آی تی هستیم. در این دوره فناوری‏‌هایی مثل «اینترنت برای همه چیز» در حال اعمال تغییرات بنیادین بر کسب و کار‌ها هستند. این فناوری‏‌ها نه تنها شیوه تعامل کسب و کار‌ها با فناوری‏‌ها را تغییر می‌‏دهد، بلکه منبای رقابت‏‌ها را تغییر می‌‏دهد و صنایع جدیدی ایجاد می‌‏کند. 
 
این نظرسنجی در عین حال نشان داده است که یک چهارم از مدیران آی تی سرمایه‌‏گذاری‌‏های مهمی در بخش خدمات پردازش ابری عمومی انجام خواهند داد. اکثریت آن‌ها نیز گفته‌‏اند انتظار دارند تا سال ۲۰۲۰ بیش از نیمی از عملیات کسب و کار آن‌ها از طریق خدمات پردازش ابری عمومی انجام شود. هفتاد درصد نیز گفته‌‏اند قصد دارند در دو یا سه سال آینده فناوری‏‌های مورد استفاده خود را تغییر دهند. بسیاری از آن‌ها نیز گفته‌‏اند قصد دارند با شرکت‏‌های کوچک و نوپا وارد شراکت شوند.

​​