فناوری اطلاعات

باشگاه مدیران

تاکید گارتنر بر ضرورت استفاده از شاخص‏‌های سنجش عملکرد در کسب و کارهای تجاری

منبع: همکاران سیستم
تحلیل‏گران گارتنر می‌‏گویند شرکت‏‌هایی که از شاخص‌‏های سنجش عملکرد کسب و کار استفاده می‌‏کنند، خواهند توانست سودآوری خود را تا میزان قابل توجهی افزایش دهند. 
 
تحلیل‏گران گارتنر در یک نشست تخصصی با موضوع شاخص‏‌های سنجش و پیش‌‏بینی عملکرد کسب و کار‌ها گفته‌‏اند شرکت‌‏هایی که از این شاخص‏‌ها استفاده می‌‏کنند خواهند توانست تا سال ۲۰۱۷ سودآوری خود را حدود ۲۰ درصد افزایش دهند. به گفته آن‌ها، شرکت‏‌ها و سازمان‏‌ها باید از این شاخص‏‌ها استفاده کنند تا نزدیک شدن لحظات و برهه‌‏های حساس را به اطلاع کارکنان خود برسانند و از این طریق آن‌ها را برای انجام مناسب‏‌ترین اقدامات ممکن آماده کنند. 
 
شرکت گارتنر در مطالعه‏ جدیدی که در میان ۴۹۸ نفر از مدیران کسب و کار‌ها و متصدیان آی تی سازمان‏‌ها انجام داده است، دریافته است که ۷۱ درصد از آن‌ها ضرورت استفاده از شاخص‌‏های عملکرد کلیدی (KPI) را درک کرده‏‌اند اما فقط ۳۱ درصد از آن‌ها گفته‌‏اند به چنین سنجه‏‌‏‌ها و شاخص‌‏هایی دسترسی دارند. شاخص‏‌های عملکرد کلیدی به مجموعه‏‌ای از سنجه‏‌ها گفته می‌‏شود که صاحبان کسب و کار‌ها به کمک آن می‌‏توانند دریابند با چه شیوه‏ای می‌‏توانند عملکرد خود را ارتقا دهند. تحلیل‏گران گارتنر گفته‌‏اند در مصاحبه با شرکت‌‏کنندگان در این مطالعه دریافته‌‏اند که آن‌ها غالباً تلقی نادرستی از اصطلاح شاخص‌‏های عملکرد کلیدی دارند و به جنبه پیش‌‏بینی‏‌کنندگی آن توجه نمی‌‏کنند. به گفته آن‌ها، مدیران کسب و کار‌ها غالباً از سنجه‏‌های تاریخی استفاده می‌‏کنند و به همین خاطر فرصت به چنگ آوردن لحظه‌‏های خاصی را که می‌‏تواند به افزایش سود یا جلوگیری از اتفاقات ناخواسته می‌‏شود، از دست می‌‏دهند. 
 
بر اساس این گزارش، امروزه بسیاری از سازمان‏‌ها از راهکارهای هوشمند مدیریت فرایندهای کسب و کار (iBPMS) استفاده می‌‏کنند تا بتوانند در مقابل مداخله‏‌ها و رویدادهای ناخواسته واکنش موثری از خود بروز دهند. به اعتقاد گارتنر استفاده از این فناوری‏‌ها باعث رونق گرفتن بازار تحلیل‏گرهای پیش‌‏بینی‏‌کننده می‌‏شود. این شرکت پیش‌‏بینی کرد‌ه‌ است بازار راهکارهای هوشمند مدیریت فرایندهای کسب و کار در سال ۲۰۱۴ به ۸. ۲ میلیارد دلار خواهد رسید که این رقم ۸. ۸ درصد بیشتر از سال ۲۰۱۳ خواهد بود.

​​