فناوری

ورود میکروسیم‌ها به حسگرهای موبایلی

کارشناسان در مطالعات جدید خود سعی دارند بفهمند میکروسیم‌ها با پوشش شیشه‌ای در سطوح مغناطیسی چه رفتاری نشان می‌دهند و تا چه اندازه امکان استفاده از آن‌ها به‌عنوان حسگرهای هوشمند در دستگاه‌های موبایلی وجود دارد.
 
 
به گزارش فارس به نقل از سلولار- نیوز، میکروسیم‌ها نخستین بار در اتحادیه جماهیر شوروی با اهداف نظامی مورد استفاده قرار گرفتند و ارتش شوروی از آن‌ها برای ساخت هواپیماهای جاسوسی استتارشده استفاده می‌کرد.
 
اما هم‌اکنون که سال‌های طولانی از آن زمان گذشته است محققان بررسی‌های علمی خود را روی این میکروسیم‌ها آغاز کرده‌اند تا بتوانند از این فناوری با اهداف دیگر بهره ببرند.
 
مطالعات جدید گروه Magnetism وابسته به مرکز UPV/EHU در حال انجام است تا طی آن مشخص شود که میکروسیم‌ها با پوشش شیشه‌ای در سطوح مغناطیسی چه رفتاری نشان می‌دهند و تا چه اندازه امکان استفاده از آن‌ها به‌عنوان حسگرهای هوشمند در دستگاه‌های موبایلی وجود دارد.
 
میکروسیم‌ها در بخش مرکزی از جنس فلز ساخته‌ می‌شوند و روی آن‌ها پوششی از جنس کریستال مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عبارت دیگر،‌ میکروسیم‌ها پوشش شیشه‌ای دارند.
 
قسمت مرکزی میکروسیم شامل آلیاژ فرومغناطیسی می‌شود و که البته این آلیاژ می‌تواند برمبنای هندسه سیم و مقاومت آن تغییر کند.
 
"الکساندر چیژیک"(Alexander Chizhik) عضو گروه Magnetism توضیح داد: «میکروسیم‌ها کیفیت مختلفی دارند مورد توجه قرار می‌گیرد. این میکروسیم‌ها قابلیت‌های مغناطیسی دارند و همین مسئله آن‌ها را ارزشمند می‌کند».
 
او گفت: «یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های میکروسیم‌ها این است که می‌توانند به عنوان حسگر در تجهیزات الکترونیکی و دستگاه‌های موبایلی مورد استفاده قرار گیرند. این حسگرها به کاربر امکان می‌دهند که با فعال کردن گیرنده ماهواره‌ای GPS، موقعیت دقیق دستگاه را مشخص کنند».

​​