تلفن همراه

رشد 2 برابری فروش گوشی‌های ویندوزی در فصل پایانی 2013

بررسی کارشناسان مرکز تحقیقاتی ABI Research نشان داد که میزان فروش گوشی‌های هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز فون طی فصل چهارم سال 2013 میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد دو برابری را تجربه کرده است.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از جی‌اس‌ام آرنا، مرکز تحقیقاتی ABI Research جدیدترین گزارش خود را مربوط به وضعیت بازار جهانی گوشی‌های هوشمند در فصل پایانی سال 2013 منتشر کرد و توضیح داد که در این دوره زمانی تعداد گوشی‌های عرضه شده نسبت به مدت مشابه سال قبل 38 درصد بیشتر شده است.
 
این مرکز تحقیقاتی اعلام کرد که در فصل پایانی سال 2013 در مجموع 287.8 میلیون دستگاه گوشی هوشمند وارد بازار جهانی شد که این رقم گویای رشد 25 درصدی عرضه گوشی‌ها نسبت به سه ماهه سوم 2013 بود.
 
در این دوره زمانی سه ماهه سیستم‌عامل iOS موفقیت‌های بزرگی کسب کرد و میزان فروش محصولات مبتنی بر آن نسبت به فصل سوم 2013 رشد 51 درصدی را تجربه کرد تا بر این اساس سیستم‌عامل موبایلی اپل در مجموع بتواند 18 درصد بازار جهانی گوشی‌های هوشمند را از آن خود کند.
 
در مقایسه با آن، سیستم‌عامل اندروید گوگل نسبت به فصل سوم سال 2013 میلادی 20 درصد رشد کرد و با این جریان، در حالی که اندروید طی فصل سوم سال قبل صاحب 80 درصد بازار جهانی گوشی‌های هوشمند بود، این رقم در فصل چهارم به 77 درصد رسید.
 
در این فصل ویندوز فون شرایط مشابه اندروید را تجربه کرد و فروش گوشی‌های مبتنی بر آن نسبت به فصل سوم سال 2013 حدود 19 درصد افزایش یافت.
 
همچنین گفته شد که اجرای طرح‌های مختلف برای کاهش قیمت‌ها هم نتوانست سیستم‌عامل BlackBerry 10 را نجات دهد و موقعیت آن را در بازار جهانی ارتقا دهد. با این وجود در این فصل فروش گوشی‌های قدیمی بلک‌بری افزایش یافت.
 
با این وجود گفته شد که مقایسه این اعداد و ارقام با آمارهای سال 2012 ماجرا را به گونه‌ای دیگر نشان داد. با این جریان مشخص شد که ویندوز فون بزرگترین برنده در بازار جهانی گوشی‌های هوشمند محسوب می‌شود.
 
بررسی کارشناسان مرکز تحقیقاتی ABI Research نشان داد که میزان فروش گوشی‌های هوشمند مبتنی بر سیستم‌عامل ویندوز فون طی فصل چهارم سال 2013 میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد دو برابری را تجربه کرده است و در مقابل فروش محصولات اندرویدی با همین قیاس 51 درصد بیشتر شده است.
 
سیستم‌عامل iOS اپل در فصل پایانی سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال 2012 میلادی تنها 7 درصد رشد کرده است و بلک‌بری نیز در همین شرایط نیمی از بازار خود را از دست داده است.

​​