لبه تکنولوژی

سال 2014 منتظر تلفنها و ساعتهای عجیب باشید/ تشخیص حالات روحی و پیشگویی با موبایل

سال 2013 برای ابتکارات فناورانه، واقعا سال کسل کننده ای بود حتی شرکت اپل نیز که در اغلب موارد محصولات و خدمات "جدید" ارائه می کند در این سال فقط به روز رسانی وسایلی آشنا را در رنگ های مختلف با نماشگرهای ترد و شکننده در دستور کار خود قرار داده بود.
به گزارش خبرگزاری مهر، اما به نظر می رسد سال 2014 سال امیدوار کننده ای باشد.
 
پیش بینی آینده بسیار دشوار تر از ارزیابی زمان حال است اما می توان روز اول ژانویه 2015 از خواب بیدار و یک روز سرد زمستانی متفاوت را در سرزمین عجایب دیجیتالی دید.
 
نه آنکه صبح هنگام و زمانی که هنوز از بستر خواب بیرون نیامده اید یک روبات انسان نما صبحانه را برایتان بیاورد و حیوان خانگی، سگی روباتیکی باشد که گوگل آن ساخته است.
 
صبح با تماس تلفنی ساعتتان از خواب بیدار می شوید
 
اینگونه روبات ها احتمال تا سال 2035 تحقق خواهند یافت. اما در روز اول سال احتمالا با یک تماس تلفنی به ساعت مچی تان ازخواب بیدار خواهید شد. تماسی که البته از  تلفن همراه کنار تخت تان واقع نشده است.
 
امسال شاهد تلاش های بیشتر در زمینه ساعت های هوشمند مانند آنچه که توسط Pebble  ساخته شده خواهیم بود؛ گجت هایی که قطعا سال آینده بهتر و پیشرفته تر خواهند بود.
 
"سارا راتمن اپس" تحلیلگر پیشین  Forresterکه متخصص وسایل رایانه ای پوشیدنی است می گوید: ساعت های هوشمند که به تلفن های هوشمند مرتبط می شوند یک طبقه کاملا جدید از وسایل رایانه ای در سال پیش رو هستند.
 
وی بر این باور است تلفن هوشمند اپل که مدتهاست همه در انتظار آن هستند و گفته می شود در سال 2014 عرضه می شود، می تواند به همان شیوه ای که صنعت تلفن همراه را در سال 2007 متحول کرد، ساعت مچی را نیز  دگرگون کند.
 
ساعت های هوشمند به ما امکان می دهد تا پیامک تلفن هوشمند را بدون خارج کردن گوشی از کیف یا جیب بخوانیم. این ساعت ها می توانند نظارت بر سلامتی را با حسگر های ضربان قلب و حرکتی ،ثبت میزان ورزش روزانه و حتی بی تحرکی فرد در روز، آسان تر کند.
 
بر اساس اعلام سی تی گروپ، صنعت جهانی ساعت در سال 2013، 60 میلیارد دلار فروش داشته است و تخمین بررسی های متعدد نشان می دهد صنعت ساعت هوشمند برای شرکت های تولیدکننده این فناوری در سال 2014، می تواند درآمد میلیاردها دلاری در پی داشته باشد.
 
تلفن های همراه سال آینده دقیقا شبیه آن چیزی خواهد بود که امروز در کیف خود دارید اگرچه اندکی بزرگ تر و نازک تر. اما نرم افزار نصب شده بر روی آنها به خاطر نصب حسگرهای موقعیتی بهتر ، اندکی هوشمند تر می شوند. با این ارتقا، به جای آنکه مداوم به تلفن هوشمند خود بنگرید گوشی به شما می گوید چه وقت لازم است آن را بررسی کنید.
 
در این بین، گوشی های معمولی که بر اساس موقعیت شبکه جتماعی کار می کنند در خط مقدم این ابتکارات قرار می گیرند.
 
تلفن هایی که پیشگو هستند
 
اپلیکشین این گوشی های هوشمند با استفاده از بخش های مختلفی از اطلاعات از جمله موقعیت فرد، وقت روز و اینکه دوستان شما کجا بوده اند کار می کند و از این رو می تواند کاری که باید انجام شود را پیش بینی کند.
 
به عنوان مثال در هنگام عبور از جلوی یک کافی شاپ و درصورتی که یکی از دوستان کاربر در کافی شاپ نشسته باشد تلفن هوشمند به کاربر خود توصیه می کند وارد کافی شاپ شود و چیزی بخورد.
 
اکنون تصور کنید تمامی اپلیکیشن های های تلفن همراه این کار را انجام دهند. توییتر به کاربر از وقوع یک رویداد خبری در نزدیکی خانه خبر دهد، فیس بوک به کاربر در مورد اظهار نظرات دوستان به پست های فرد خبر داده و یا اظهار نظر در مورد پست های دیگران را یادآوری می کند.
 
وقتی که کاربر در حال صرف شام با اهالی خانواده است تلفن به طور خودکار می تواند ایمیل ها، پیامک ها و تماس های تلفنی مسدود کند و این کار را با حس کردن تلفن همراه دیگر اعضای خانواده که در همان ساعت خاص از شب در اتاق غذا خوری هستند انجام می دهد.
 
پیش بینی می شود حسگرهای غیرمعمولی دیگری نیز در سال آینده به تلفن های هوشمند افزوده شود.
 
تشخیص وضعیت روحی در تلفن ها
 
"بندیتو ویگنا" مدیر کل شرکت STMicroelectronics - شرکت تولید کننده حسگر برای تلفن های همراه-  می گوید سال 2014 می تواند زمانی باشد که شاهد عرضه حسگرهای تشخیص وضعیت روحی در تلفن ها باشیم. تصور کنید در حال بازی ویدیویی هستید که با تشخیص میزان هیجان بازی را تنظیم کند.
 

​​