امنیت

تظاهرات آنلاین در اعتراض به برنامه جاسوسی آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
روز سه شنبه قرار است هزاران‌ نفر در اعتراض به برنامه جاسوسی آمریکا تظاهرات بزرگی برگزار کنند،‌ البته نه در برابر دروازه‌های کاخ سفید یا ساختمان‌های بزرگ دولتی.
 
براساس گزارش فاکس‌نیوز،‌ این تظاهرات برخلاف دیگر اعتراض‌ها در خیابان‌های جهان حقیقی برگزار نخواهد شد، بلکه در جهانی نسبتا بزرگ و مجازی به نام شبکه تارگستر جهانی وب برگزار می‌شود.
 
به این‌شکل بیش از چهار هزار و 500 وب‌سایت قصد دارند بنرها و پیام‌هایی را به نمایش بگذارند تا بازدید‌کنندگان را تشویق کنند تا با نمایندگان مجلس آمریکا تماس گرفته و حمایت خود را از قانون آزادی آمریکا اعلام کنند.
 
تظاهرات آنلاین
 
سازمان The Day We Fight Back یا "روزی که مقابله به مثل می‌کنیم" از اعضا و حامیانی مانند موزیلا، ردیت، Fight for the Future, Free Press و ThoughtWorks برخوردار است. این حامیان قصد دارند با تشویق افراد، شرکت‌ها و گروه‌ها از آنها دعوت کنند تا ارسال پیام #StoptheNSA روی شبکه‌های اجتماعی در این تظاهرات شرکت کنند.
 
دوسال گذشته گروهی از وب‌سایت‌ها از چنین ائتلافی برای اعتراض علیه قانون توقف راهزنی آنلاین یا SOPA استفاده کردند. تاریخ تظاهرات آنلاین جدید نیز همزمان با سالگرد ابطال قانون SOPA تعیین شده‌است. در آن زمان وب‌سایت‌هایی مانند گوگل و ویکی‌پدیا در ژانویه 2012 برای یک روز غیرفعال شدند و این شیوه اعتراضی توجه بسیاری را به خود جلب کرد و منجر به توقف اجرای آن شد.
 
این‌بار اما موضوع حساس‌تر از قانون SOPA است و بهانه‌ای به تاثیرگذاری امنیت ملی مطرح است، و هنوز مشخص نیست ابعاد این اعتراض آنلاین تاچه‌حد برروی افکار عمومی تاثیرگذار بوده و آنها را به مشارکت فراخواند.
 
نتایج نظرسنجی‌هایی که تاکنون انجام شده نشان می‌دهند جمعیت مخالفان برنامه جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا،‌NSA، امروز نسبت به آنچه در اوایل افشاگری اسنودن تخمین زده شده‌بود، بسیار بیشتر شده‌است. نظرسنجی ماه گذشته موسسه Pew نشان داد 53 درصد از آمریکایی‌ها مخالف این برنامه هستند.

​​