تلفن همراه

نحوه تهیه داروهای کمیاب از طریق پیامک

اگر داروی کمیاب می خواهید به این شمار SMS بزنید

یکی از مشکلات مردم و به خصوص بیماران در زمان بیماری تهیه داروهای است که دچار کمبودهای مقطعی هستند که می‌تواند انرژی مضاعفی را از افراد بگیرد.
 
در این زمینه چندی است که مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو سامانه 201490 (سامانه پاسخگوی کمبودهای دارویی) را راه اندازی کرده است تا بیماران بتوانند با این سامانه اطلاعات مورد نیاز دارویی خود را  دریافت کنند.
 
طلعت قانع رئیس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو در تشریح سامانه 201490 (سامانه پاسخگوی کمبودهای دارویی) می‌گوید: روش کار این سامانه به این نحو است که متقاضی ابتدا یک پیامک بدون عنوان به 201490 ارسال می‌کند و پس از آن پیامکی حاوی نحوه ارسال مشخصات دارو برای آنان ارسال می‌شود.
 
وی ادامه می‌دهد:‌ بر این اساس کاربر نام صحیح و انگلیسی دارو به همراه برخی مشخصات لازم از جمله شکل دارو را ارسال می‌کند و سامانه نیز بلافاصله برای کاربر نام داروخانه‌هایی که این دارو را دارند، ارسال می‌کند که در آن نشانی و شماره تماس داروخانه‌ هم قید شده است.
 
برخی داروها در تمام داروخانه‌های سطح شهر توزیع نمی‌شوند و مردم از این موضوع اطلاع ندارند. به همین دلیل سامانه 201490 (سامانه پاسخگوی کمبودهای دارویی) به آنها کمک خواهد کرد تا بتوانند از این موضوع آگاهی یافته و بیهوده در داروخانه‌های شهر سرگردان نشوند.
 
البته افراد باید دقت کنند تا نام دارو را اشتباه ارسال نکنند زیرا به گفته رئیس مرکز اطلاع‌رسانی داروها و سموم سازمان غذا و دارو مشکلات زیادی در خصوص ارسال اشتباه نام دارو وجود دارد در حالیکه سامانه برای هر دارویی یک پاسخ مشخص ارسال می کند و علت ارسال عنوان «هیچ داروخانه‌ای اعلام موجودی نکرده است» هم این است که نام دارو به صورت اشتباه نوشته می‌شود ولی به زودی پوسترهایی در تمام داروخانه‌ها در خصوص نحوه کار با سامانه 201490 (سامانه پاسخگوی کمبودهای دارویی)  نصب خواهد شد.
 
شماره گویای 1490 به صورت تلفنی پاسخگوی افراد در زمینه‌های متعدد سلامت است و سامانه پیامکی  201490 نیز برای پاسخگوی کمبودهای دارویی راه‌اندازی شده است.

​​