تلفن همراه

گوشی هوشمند، عامل اصلی سرقت در سراسر جهان

گوشی هوشمند با اندازه کوچک خود قیمت بالایی دارد و از این رو یک هدف مناسب برای سارقان محسوب می‌شود. این محصول کوچک، قابل‌حمل، شبیه به جواهر و به اندازه کافی گران است تا نظر هر سارقی را به خود جلب کند.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، به عنوان مثال، انواع مختلف آیفون این روزها به یکی از اهداف اصلی سرقت در سراسر جهان تبدیل شده است. مدل پیش‌رفته این گوشی هوشمند هم‌اکنون در کشور آمریکا همراه با مالیات با قیمت 815 دلار فروخته می‌شود و همین محصول در ایتالیا با قیمت 1130 دلار به فروش می‌رسد که طی این فرآیند شرکت سازنده سود 315 دلاری را از‌ آن خود می‌کند.
به گفته روزنامه بیزنس‌ویک، گوشی هوشمند آیفون 5S به صورت قفل نشده با قیمت پایه 700 دلار در آمریکا فروخته می‌شود که معادل قیمت آن در فرانسه 971 و در برزیل 1196 دلار است.
 
در سال 2009 میلادی سازمان‌های تروریستی و جاسوسی تمرکز خود را روی گوشی‌های هوشمند افزایش دادند تا از این طریق بتوانند به اهداف شوم خود دست پیدا کنند. در این زمینه وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که خرید و فروش هرگونه گوشی سرقتی یا مفقود شده جرم محسوب می‌شود.
 
در بخش دیگر سازمان دادگستری ایالت کالیفرنیا آمریکا در مارس گذشته یک گروه متخلف را شناسایی کرد که تعداد زیادی گوشی هوشمند را به ارزش 4 میلیون دلار در اختیار داشتند. آن‌ها قصد داشتند این گوشی‌ها را ده‌ها برابر گران‌تر در کشور هنگ‌کنگ به فروش برسانند.
 
طبق آمار موجود، تنها در سال 2012 میلادی بیش از 1.6 میلیون دستگاه گوشی هوشمند در کشور آمریکا سرقت شده است که با توجه به افزایش فروش گوشی‌ها بین سال های 2012 و 2013 میلادی می‌توان نتیجه گرفت که رقم یاد شده به میزان قابل ملاحظه بیشتر شده است.
 
کارشناسان در بررسی‌های اخیر خود به این نتیجه رسیده‌اند که در یک‌سوم سرقت‌های صورت گرفته در سراسر جهان یک دستگاه گوشی هوشمند دزدیده می‌شود و در نیمی از سرقت‌های سانفرانسیسکو و نیویورک هم گوشی هوشمند دزدیده شده است. این رقم برای اوکلند و کالیفرنیا 75 درصد گزارش شده است.
 

​​