فناوری اطلاعات

کتاب ویکی‌پدیا در 1000 جلد منتشر می‌شود

یکی از انتشارات بزرگ آمریکایی در نظر دارد کتاب مربوط به دایره‌المعارف آنلاین Wikipedia را چاپ کند و پیش‌بینی کرده است که چنین کتابی در 1000 جلد به چاپ می‌رسد.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، انتشارات Pesia Press در این خصوص توضیح داد که این طرح را با همکاری سایت اینترنتی Indiegogo به انجام می‌رساند و قصد دارد در این زمینه 50 هزار دلار سرمایه‌گذاری کند.
 
این دو مرکز برنامه‌ریزی کرده‌اند که برای چاپ کتاب Wikipedia از مشارکت‌های مردمی استفاده کنند و در این زمینه بازه زمانی 50 روزه را تعریف کرده‌اند که گفته می‌شود تا کنون بیش از 2 هزار دلار در این زمینه جمع‌آوری شده است.
 
پیش‌بینی شده است که این کتاب برای نخستین بار طی ماه آگوست در شهر لندن رونمایی شود که البته با توجه به حجم گسترده اطلاعات ذخیره شده در این دایره‌المعارف آنلاین، تدوین تمام اطلاعات و چاپ آن‌ها کار بسیار دشواری به نظر می‌رسد.
 
مرکز Indiegogo اعلام کرد که از هم‌اکنون برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای انجام داده است تا امکان فروش این کتاب 1000 جلدی را فراهم کند.
 
البته با توجه به اینکه اطلاعات موجود در دایره‌المعارف آنلاین Wikipedia هر لحظه افزایش میابد، اطلاعات جدید در این کتاب منتشر نمی‌شود و انتشارات یاد شده تنها قصد دارد کتاب را به زبان انگلیسی به چاپ برساند. گفته میشود که تنها در بخش انگلیسی Wikipedia بیش از 4 میلیون مقاله و گزارش موجود است.
 
انتشارات Pedia Press طی بیانیه‌ای توضیح داد: «همه ما به خوبی می‌دانیم که Wikipedia تا چه اندازه گسترده است. تنها در بخش انگلیسی آن بیش از 4 میلیون مقاله موجود است. اما اگر بخواهیم گستردگی این دایره‌المعارف را به خوبی دریابیم، باید نسخه چاپی و فیزیکی آن را در اختیار بگیریم. به همین منظور، ما قصد دارید نسخه انگلیسی Wikipedia را در 1000 جلد به چاپ برسانیم و آن را در معرض دید عموم قرار دهیم».
 
این محصول بزرگترین کتاب با بیشترین تعداد جلد در سراسر جهان محسوب می‌شود و برای تدوین آن بیشترین تعداد ناشر با یکدیگر همکاری می‌کنند.
 
برای دریافت کمک‌های مردمی، اگر کاربر 5 دلار بپردازد می‌تواند نام خود را در لیست کمک‌کنندگان به چاپ بزرگترین کتاب جهان در سایت اینترنتی مربوطه در اختیار داشته باشد. در این میان، اگر میزان کمک‌های کاربر به 1000 دلار برسد، نام او در یکی از نسخه‌های کتاب به چاپ می‌رسد.
 

​​