تلفن همراه

شارژ تلفن‌همراه به کمک تکان‌های خفیف

محققان در تلاشند امکان شارژ باتری تلفن همراه از طریق تکان‌های کوچک و لرزش‌های خفیف را هم فراهم کنند تا وقتی کاربر مشغول رانندگی است و گوشی خود را روی صندلی کناری قرار داده است، در پایان باتری گوشی از این طریق شارژ شده باشد.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این سیستم به گونه‌ای طراحی شده است که حتی لرزش‌های خفیف مانند تکان‌های اتومبیل در هنگام حرکت را هم دریافت می‌کند و این لرزش‌ها در نهایت به انرژی الکتریسیته تبدیل می‌شوند.
 
این سیستم در مرکز UW-Madison ساخته شده است و پرفسور "زودونگ وانگ"(Xudong Wang) مدیریت گروه تحقیقاتی را برعهده داشته است. البته لازم به ذکر است که در تکمیل این پروژه محققان چندین دانشگاه نیز حضور داشته‌اند تا در نهایت امکان شارژ باتری تلفن‌های همراه به کمک تکان‌های خفیف را فراهم کنند.
 
پروفسور وانگ در این خصوص توضیح داد: «ما بر این باوریم که این فناوری می‌تواند راهکار ویژه‌ای برای ساخت نسل جدیدی از دستگاه‌های الکترونیکی باشد که می‌توانند خودشان را شارژ کنند».
 
لازم به ذکر است که پروفسور وانگ به همراه گروهی از دانشجویان در دانشگاه Sun Yat-Sen و دانشگاه Minnesota-Duluth چین در حال ساخت نخستین دستگاه‌ها مبتنی بر این فناوری هستند و تلاش می‌کنند به زودی مدل اولیه از چنین دستگاهی را در معرض دید عموم قرار دهند.
 
در این روش از یک پلیمر ویژه استفاده شده است که شامل ذرات نانو می‌شود و موجب می‌گردد منافذ موجود در پلیمر مانند یک اسفنج عمل کنند و بتوانند نیروی تولید شده توسط لرزش‌ها را به صورت مستقیم دریافت کنند.
 

​​