تلفن همراه

مجوز نسل هاي بالاتر تلفن همراه به چه اپراتورهائي اعطا مي شود؟

رگولاتوری: اجرای MNP، MVNO و رومینگ ملی از شروط واگذاری مجوز نسل‌های بالاتر به اپراتورهای فعلی است

معاون بررسيهاي فني و صدور پروانه رگولاتوري اعلام كرد: يكي از شرايط واگذاري نسل‌هاي بالاتر تلفن‌همراه به اپراتورهاي موجود، عمل به تعهدات پروانه به صورت كامل است.
 
به گزارش آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديوئي، صادق عباسي شاهكوه با اشاره به اينكه تعهدات پوششي، مالي و كيفيتي از جمله تعهدات مربوط به پروانه است گفت: يكي از شرايط الزامي براي ارتقاي اپراتورها به نسل‌هاي بالاتر، اجراي رومينگ ملي است كه در حال حاضر پيش‌نويس اصلاحي آن در دستور كار كميسيون تنظيم مقررات ارتباطات قرار دارد.
 
وي افزود: اجراي قابليت ترابردپذيري شماره‌ها (Number Portability) نيز يكي ديگر از الزاماتي است كه باعث انعطاف‌پذيري كاربران در شبكه‌هاي تلفن‌همراه خواهد بود.
 
معاون بررسيهاي فني و صدور پروانه رگولاتوري اظهار كرد: از آنجايي كه در شرايط جديد قرار است اپراتورهاي مجازي هم در بازار تلفن‌همراه وارد شوند بنابراين اپراتورهاي موجود بايد شرايطي را براي تحقق اين هدف آماده كنند.
 
وي با اشاره به اينكه براي تطبيق با وضعيت جديد، شرايط استفاده از فناوري WiFi نيز مورد بازنگري قرار مي‌گيرد، گفت: با توجه به تاثيراتي كه اعطاي مجوز ارتقاي اپراتورهاي تلفن‌همراه بر ساير اپراتورهاي ارائه‌كننده سرويس خواهد داشت سعي مي‌كنيم با اصلاحاتي كه در پروانه‌ها صورت مي‌گيرد بهترين شرايط را براي فعاليت همه اپراتورها فراهم كنيم.
 
عباسي شاهكوه درباره ورود اپراتور جديد تلفن‌همراه به كشور عنوان كرد: در حال حاضر در قالب يك پروژه تحقيقاتي با همكاري پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات، در حال مطالعه اين موضوع هستيم كه آيا براساس كشش بازار و وضعيت كشور، امكان اعطاي پروانه به اپراتور ديگري وجود دارد كه درصورت مثبت بودن نتايج آن تا پايان سال 93 به اپراتور ديگري در حوزه تلفن‌همراه پروانه اعطا مي‌شود.
 
 

​​