تلفن همراه

/باMWC2014/

75 درصد ابزارهای اندرویدی با گوشی Nokia X سازگاری دارند

شرکت نوکیا روز گذشته نخستین گوشی‌های هوشمند اندرویدی خود را با نام Nokia X،‌ X+ و XL به صورت رسمی معرفی کرد و هم‌اکنون تلاش می‌کند توجه مراکز توسعه‌دهنده نرم‌افزاری را به سمت این محصولات جلب کند.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این سه گوشی هوشمند مبتنی بر ویرایش منحصر به‌فردی از نسخه 4.1 سیستم‌عامل اندروید موسوم به Jelly Bean فعالیت می‌کنند که در آن تمام سرویس‌ها و ابزارهای گوگل حذف شده است.
 
شرکت نوکیا رابط کابری خود برای این گوشی‌های اندرویدی را هم تغییر داده است تا سیستم Fastlane برای سری گوشی‌های Asha با قابلیت‌ها و امکانات ویژه روی این گوشی‌های ویژه عرضه شود. این شرکت فنلاندی همچنین SDK و ابزارهای ورودی مختلفی را برای نخستین گوشی‌های اندرویدی خود در نظر گرفته است که امکان اجرای انواع ابزارهای مخصوص سیستم‌عامل اندروید را روی آن‌ها فراهم می‌کند.
 
این ابزارها که نیازمند استفاده از سرویس‌های گوگل هستند و به نوعی با خدمات شرکت گوگل در ارتباطند، به صورت خودکار به ابزارهای مشابه ساخت مایکروسافت/نوکیا منتقل می‌شوند.
 
شرکت نوکیا با معرفی سه گوشی هوشمند یاد شده هم اکنون می‌کوشد مراکز توسعه‌دهنده نرم‌افزاری را به صورت گسترده‌تر در فروشگاه اینترنتی Nokia Store حاضر کند. 
 
نوکیا ادعا می‌کند که 75 درصد از کل ابزارهای اندرویدی موجود بدون هرگونه اصلاح و تغییر می‌توانند در سه گوشی اندرویدی جدید این شرکت مورد استفاده قرار بگیرند و مابقی هم با یک تغییرات ساده قابل استفاده خواهند بود. 
 
شرکت نوکیا همچنین توضیح داده که اصلاحات و تغییرات روی هر یک از ابزارها بسیار مختصر خواهد بود و به طور میانگین بیشتر از 8 ساعت به طول نخواهد انجامید.
 
لازم به ذکر است که هم‌اکنون یک نرم‌افزار ویژه ارایه شده است که نشان می‌دهد ابزارهای اندرویدی موجود با گوشی‌های اندرویدی نوکیا سازگاری دارند یا خیر.
 

​​