تلفن همراه

هواپیماسازی بوئینگ ایمن‌ترین گوشی جهان را عرضه کرد

شرکت تولیدکننده هواپیما و سیستم‌های دفاعی Boeing گوشی هوشمندی را با نام Black معرفی کرده است که جلوی هرگونه فعالیت جاسوسی را می‌گیرد و از آن با عنوان "گوشی فوق ایمن" یاد می‌شود.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، این گوشی هوشمند که مبتنی بر سیستم‌عامل اندروید ساخته شده است، اگر قرار باشد به‌زور توسط شخص دیگری باز شود خود را نابود می‌کند.
 
شرکت Boeing برای آنکه این فناوری را به صورت محرمانه نگه دارد، اسنادی را در "کمیسیون فدرال ارتباطات آمریکا"(FCC) به ثبت رسانده و از آن‌ها درخواست کرده است از اطلاعات مربوط به این فناوری به‌دقت محافظت کنند.
 
شرکت Boeing در نامه ضمیمه شده به این اسناد توضیح داد: «گوشی هوشمند Boeing Black در مرحله نخست به آژانس‌ها دولتی و شرکت‌هایی فروخته می‌شود که با سازمان‌های مذکور قرارداد همکاری داشته باشند و به‌نوعی با سیستم دفاعی و امنیت ملی آمریکا در ارتباط باشند». این نامه به طور صریح نشان می‌دهد که گوشی هوشمند این شرکت هواپیماساز به صورت عمومی برای کاربران جهانی عرضه نخواهد شد.
 
نام این گوشی هوشمند که در زبان فارسی به معنی "سیاه" است، از عبارت "جعبه سیاه" گرفته شده که شرکت Boeing در هواپیماهای خود از آن استفاده می‌کند. 
 
این گوشی هوشمند در قابل یک مجموعه یکپارچه فروخته می‌شود و برای آن هیچ بخش جداشدنی یا قابل تعمیر در نظر گرفته نشده است. این گوشی هوشمند بدنه بسیار سخت و سیستم مقاوم در مقابل تغییر دما دارد و هرگونه اقدام برای ورود غیرقانونی را تشخیص می‌دهد.

​​