تلفن همراه

«دست سوم» برای آنها که سرشان شلوغ است!

آزمایش رایانه گوشواره‌ای قابل کنترل با حرکات صورت

یک رایانه شخصی کوچک که در گوش قرار می‌گیرد و با چشمک یا حرکت زبان قابل کنترل است، توسط محققان ژاپنی به آزمایش گذاشته شد.
 
3.jpg-37.jpg
 
 
این دستگاه بی‌سیم 17 گرمی که توسط محققان دانشگاه شهر هیروشیما ساخته شده، از قابلیت بلوتوث برخوردار بوده و به یک جی‌پی‌اس، قطب‌نما، حسگر ژیروسکوپ، باتری، فشار سنج، بلندگو و میکروفون مجهز است.
 
فناوریهای پوشیدنی محاسباتی مانند عینک گوگل به تصور بسیاری از مفسران، گام بزرگ بعدی در فناوری است.
 
این دستگاه که در حال حاضر «رایانه پوشیدنی دور گوشی» نام گرفته، از یک ریزتراشه و ذخیره‌سازی داده برخوردار است که به کاربران اجازه بارگذاری نرم‌افزار را می‌دهد.
 
طراحی این دستگاه بر مبنای هنر گل‌آرایی سنتی «آکبانا» است و محققان آنرا با ایده ساده استفاده از رایانه‌های پوشیدنی به شکل گوشواره طراحی کرده‌اند.
 
این سیستم که سازندگان امیدوارند تا کریسمس 2015 آماده شود، می‌تواند به یک آی‌پاد یا دیگر دستگاهها متصل شده و به کاربر اجازه حرکت در برنامه‌های نرم‌افزار را با استفاده از حالات صورت مانند بالا بردن ابرو یا بیرون آوردن زبان، تکان دادن بینی یا فشار آوردن به دندانها می‌دهد.
 
رایانه پوشیدنی دور گوشی از حسگرهای مادون قرمز استفاده کرده که حرکات ریز درون گوش را ارزیابی می‌کنند؛ این حرکات کوچک بسته به چگونگی حرکت دهان و چشمها متفاوت خواهند بود.
 
به گفته سازندگان، از آنجائیکه کاربران نیازی به حرکت دستان خود ندارند، دستگاه مزبور می‌تواند به عنوان دست سومی برای افراد از پرستاران گرفته تا سنگ‌نوردان، موتورسواران، فضانوردان و همچنین افراد ناتوان مورد استفاده قرار بگیرد.
 
استفاده از یک گوشی هوشمند برای اتصال به اینترنت به معنی امکان برقراری ارتباط با افراد با تجهیزات مشابه در مناطق دور است.
 
نسخه دومی از این دستگاه ممکن است برای استفاده به منظور مراقبت از کهنسالانی که تعداد آنها در ژاپن روبه‌افزایش است، طراحی شود.
 
این رایانه گوشواره‌ای که همچنین می‌تواند به عنوان سمعک کاربرد داشته باشد، می‌تواند به ارزیابی سلامت کاربر از جمله نبض و دمای بدن پرداخته و همچنین زمان غذا خوردن و خوابیدن آنها را بررسی کند تا به عنوان هشدار زودهنگامی برای آغاز بیماریها بکار برده شود.
 
یک شتاب‌سنج آنبرد می‌تواند زمان افتادن فرد را شناسایی کرده و از طریق گوشی هوشمند به اطلاع‌رسانی به اقوام پرداخته یا یک آمبولانس را با داده جی‌پی‌اس خبر کند.
 
آزمایش این دستگاه در هیروشیما انجام شد و قرار است از آوریل 2016 وارد بازار شود.

​​