تلفن همراه

مقابله با سوء‌استفاده اینترنتی از کودکان با اپلیکیشن ابداعی محقق ایرانی

منبع: ایسنا
مدیر ایرانی یک شرکت فناوری اطلاعات در آلمان، اپلیکیشن رایگانی برای تلفن‌های هوشمند طراحی کرده که از کودکان در برابر خطر سوء استفاده جنسی در اینترنت محافظت می‌کند.
 
 
اپلیکیشن ابداعی گودرز محبوبی و همکارانش که قرار است نسخه فارسی آن نیز عرضه شود، کودکان و پدر و مادرها را در خصوص خطرات سوءاستفاده جنسی در اینترنت راهنمایی می‌کند.
 
از لحظه‌ای که یک کودک وارد چت آنلاین می‌شود تا وقتی ‌که اولین تماس یک غریبه با او برقرار می‌شود، تنها ۳۰ ثانیه طول می‌کشد. کودک در پنج دقیقه اول چت آنلاین ممکن است تا ۲۰ پیغام از افراد غریبه دریافت کند. در اکثر موارد مجرمان جنسی در اینترنت به کودکان می‌گویند که هم‌سن آن‌ها هستند تا اعتماد آن‌ها را جلب کنند.
 
untitled-194.JPG
 
اپلیکیشن ارائه شده توسط شرکت فناوری اطلاعات axxessio آلمان که اخیرا به عنوان شرکتی نمونه برای دیگر شرکت‌های اقتصادی در زمینه فعالیت‌های اجتماعی معرفی شده از طریق بازی و تصاویر کمیک به زبان کودکان، توضیح می‌دهد که دقیقا چه خطراتی در اینترنت آنها را تهدید می‌کند.
 
همچنین بخشی مربوط به پدرها و مادرها در اپلیکیشن وجود دارد تا آن‌ها آموزش ببینند که درباره این سوژه می‌توانند خیلی باز و راحت با کودکان خود صحبت کنند. اطلاعات مربوط به کودکان در این اپ به صورت دیالوگ بین دوشخصیت کودک آنتون و یاسمین است. یکی از این کاراکترها همیشه کارهایی که می‌تواند خطرناک باشد را انجام می‌دهد و کاراکتر دیگر توضیح می‌دهد که چرا این کار خطرناک است.
 
متن و تصاویر این «اپ» توسط انجمنی به نام «بی‌گناهان در خطر» در آلمان تهیه شده که سال‌هاست برای محافظت از کودکان در اینترنت فعالیت می‌کند. بنا بر آمار این انجمن در آلمان روزی ۴۰ مورد سوءاستفاده جنسی از کودکان به پلیس گزارش می‌شود. حال آن که در آمار غیررسمی سوءاستفاده جنسی از کودکان در آلمان تا چند صد مورد گزارش شده است.
 
جولیا فن‌وایلا، عضو هیات مدیره انجمن «بی‌گناهان در خطر» می‌گوید: «خیلی وقت است که مجرمان متوجه شده‌اند شبکه‌های اجتماعی و چت‌روم‌ها می‌تواند جای مناسبی برای اعمال مجرمانه آن‌ها باشد. چون در اینترنت می‌توانند بدون مزاحمت با کودکان ارتباط مستقیم برقرار کنند. خیلی وقت‌ها سوءاستفاده جنسی از کودکان در اینترنت به این صورت است که مجرم جنسی از کودک می‌خواهد عکسی نیمه‌برهنه از خود برای او بفرستد. به این ترتیب بعد از به دست آوردن اولین عکس، کودک را تهدید می‌کنند تا به خواسته‌های بعدی تن دهد.»
 
وقتی کودک در خواسته‌های پیاپی مجرمان جنسی گیر می‌افتد، این «اپ» به زبان ساده، دقیق و با تصاویر گرافیکی، کودک را راهنمایی می‌کند تا چه‌طور از این دایره بسته خارج شود.
 
به گزارش دویچوله، سازندگان این «اپ» معتقدند جلوگیری از سوءاستفاده جنسی از کودکان به صورت واقعی نیاز به تغییر قوانین برای محافظت بیشتر از کودکان دارد. همچنین مهم است که پدر و مادرها در خانواده فضایی به وجود بیاورند تا کودکان احساس کنند می‌توانند درباره این مسائل راحت صحبت کنند.

​​