تلفن همراه

تبلت‌های ارزان فروش بهتری دارند

اگرچه بازار کالاهای کامپیوتری در یک ماه اخیر بی‌سابقه‌ترین رونق را طی سال‌های اخیر سپری می‌کند، اما این بی‌رونقی در مورد برخی از کالاها کمتر مشاهده می‌شود.
به گزارش دنیای اقتصاد، اگر سری به بازار خرید و فروش کامپیوتر بزنید مشاهده می‌کنید که بازار تبلت‌های ارزان‌قیمت وضعیت بهتری دارد تا سایر کالاها و حتی کالاهای ارزان‌قیمت.
بر اساس اعلام فعالان بازار، انتشار خبر رشد تعرفه تبلت در سال آینده و همچنین افزایش هزینه‌های جانبی طی ماه گذشته موجب شده است تا خریداران تبلت به بازار مراجعه کنند.
آنها با اشاره به رشد قیمت انواع تبلت و به‌ویژه نمونه‌های ارزان‌قیمت گفتند: طی ماه گذشته روند قیمت‌ها بنا به دلایلی چون رشد نرخ دلار آزاد در حدود 10 درصد افزایش یافته است.
فعالان بازار همچنین افزودند: از آنجا که رشد 10 درصدی قیمت در مورد کالاهای کمتر از یک میلیون تومان چندان به چشم نمی‌آید، رشد قیمت به کاهش تقاضا منجر نشده است. ضمن اینکه انتشار اخباری در رابطه با رشد تعرفه خریداران را ترسانده است. زیرا در صورت بروز این اتفاق و رشد تعرفه واردات نوت‌بوك‌ و تبلت از 4 به 20 درصد قطعا در بازار شاهد رشد 30 تا 40 درصدي و حتی بیشتر قیمت‌ها خواهیم بود.
آنها با اشاره به این موضوع که افزایش تعرفه موجب رشد قاچاق در بازار این کالا می‌شود می‌گویند؛ تا کنون به‌دلیل تعرفه پایینی که برای این کالا لحاظ شده بود برای قاچاقچیان، واردات تبلت و نوت‌بوک قاچاق صرفه اقتصادی نداشت، ‌اما در صورت افزایش نرخ تعرفه احتمال رشد قاچاق هم افزایش خواهد یافت.
 

​​