فناوری اطلاعات

گارتنر: امسال 2.5 میلیارد دستگاه الکترونیکی وارد جهان می‌شود

مرکز تحقیقاتی گارتنر در تازه‌ترین گزارش خود توضیح داد که عرضه جهانی مجموع دستگاه‌های الکترونیکی شامل رایانه‌های شخصی، دستگاه‌های فوق‌همراه و تلفن‌های همراه در سال 2014 میلادی نسبت به سال قبل 6.9 درصد رشد می‌کند تا با این اتفاق 2.5 میلیارد انواع دستگاه الکترونیکی در سال 2014 وارد بازار جهانی شود.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، در حالی که فروش اندک رایانه‌های شخصی قدیمی همچنان مهم‌ترین عامل در کاهش عرضه جهانی محصولات الکترونیکی محسوب می‌شود، گارتنر پیش‌بینی کرده است که در سال 2014 میلادی شاهد کاهش فروش تبلت‌ها نیز خواهیم بود.
 
"رانجیت آتوال"(Ranjit Atwal) مدیر تحقیقات گارتنر در این خصوص گفت: «تبلت‌ها که باعث شدند فروش جهانی نوت‌بوک‌ها کاهش یابد،‌ از امسال به بعد با کاهش فروش در بازار جهانی مواجه خواهند شد. زیرا کاربران خانگی و تجاری سعی می‌کنند ابزارهای مناسبی خریداری کنند که با نیازهای آن‌ها سازگاری بیشتری داشته باشد».
گارتنر در ادامه توضیح داد که کاربران امروزی ارزش قابلیت‌های به کار رفته در دستگاه را نسبت به قیمت آن می‌سنجد و این مسئله باعث شده است تا فروش بسیاری از محصولات فناوری در سراسر جهان کاهش یابد. به همین خاطر شرکت‌های الکترونیکی بزرگ این روزها می‌کوشند با تمرکز بر روش‌های جدید کاربران را متقاعد به خرید محصولات جدید کنند.
 
پیش‌بینی شده است که در سال 2014 میلادی بازار جهانی رایانه‌های لوحی رشد 38.6 درصدی را تجربه کند که البته این رقم از میزان رشد سال گذشته بسیار کمتر است. گارتنر همچنین توضیح داد که به‌جز آمریکای شمالی، بازار جهانی تبلت‌ها در سال 2014 میلادی رشد میابد.
 

​​