فناوری اطلاعات

کدهای منبع نخستین نسخه MS-DOS مایکروسافت منتشر شد

منبع: همکاران سیستم
شرکت مایکروسافت پس از سال‌های طولانی سرانجام کدهای منبع یکی از نخستین نسخه‌های پلتفورم MS-DOS و نرم‌افزار Word مخصوص ویندوز را به‌صورت عمومی منتشر کرد.
 
این خبر در وبلاگ رسمی مایکروسافت اعلام شد و "روی لِوین"(Roy Levin) مدیر مرکز تحقیقات مایکروسافت در این خصوص نوشت: «ما سرانجام کدهای منبع مربوط به یکی از نخستین نسخه‌های MS-DOS و Word مخصوص ویندوز را منتشر کردیم. ما به کمک "موزه تاریخ رایانه" این کدها را برای نخستین بار به صورت عمومی عرضه کرده‌ایم».
 
"موزه تاریخ رایانه" کدهای منبع مربوط به نسخه‌های 1.1 و 2.0 از پلتفورم MS-DOS را به همراه کدهای منبع نرم‌افزار Microsoft Word مخصوص سیستم‌عامل ویندوز 1.1a را منتشر کرد تا از این طریق نسل‌های آتی فناوری‌ها دریابند که ریشه رایانه‌های شخصی چه چیز بوده است.
 
سایت اینترنتی Technet در این خصوص با جزییات بیشتر توضیح داد که چگونه MS-DOS متولد شد. به گفته این سایت، شرکت IBM در سال 1981 از مایکروسافت خواست یک سیستم‌عامل واحد برای سری رایانه‌های شخصی IBM PC تولید کند.
 
این اتفاق باعث شد تا مایکروسافت مجوز تولید نرم‌افزار Dos  را در مرکز "محصولات رایانه‌ای سیاتل" به ثبت برساند و با انجام برخی اصلاحات، آن را برای رایانه‌های IBM آماده کند. این نرم‌افزار سپس در نسل جدید رایانه‌های شخصی IBM مورد استفاده قرار گرفت و با نام PC-DOS عرضه شد و پس از مدتی شرکت‌های Compaq و Zenith نسخه‌های غیر اصلاح شده MS-DOS را در محصولات جدید خود عرضه کردند.
 
در سال 1983 مایکروسافت نخستین نسخه از پلتفورم MS-DOS را مبتنی بر نرم‌افزار Microsoft Word تولید کرد که این محصول برای استفاده به وسیله موشواره ساخته شده بود. اما در نهایت، سال 1989 میلادی بود که نسخه جدید Microsoft Word مخصوص ویندوز عرضه شد و این نرم‌افزار در سراسر جهان اهمیت فراوان پیدا کرد.
 
منبع: gadgets

​​