تلفن همراه

معروف‌ترین زنگ موبایل دنیا بیست‌ ساله شد

پنجم آوریل (۱۶ فروردین) سالروز ۲۰ سالگی یکی از معروف‌ترین زنگ‌های موبایل دنیا یعنی «نوکیا والتز» است. زنگی که در زمان سلطه نوکیا بر بازار موبایل در هر ثانیه ۲۰ هزار بار در سراسر جهان به صدا در می‌آمد.
بیست سال پیش، زمانی که موبایل‌ها فقط موبایل بودند و مثل گوشی‌های هوشمند امروز دوربین عکاسی، تقویم، ایمیل، کنسول بازی و هزاران چیز دیگر نبود، صدای زنگ اصلی گوشی‌های نوکیا در هر محلی به گوش می‌رسید. به عقیده بسیاری، معروف‌ترین زنگ موبایل حتی تاکنون که نوکیا سهم خود از بازار موبایل را به اپل و سامسونگ باخته‌است، زنگ اصلی گوشی‌های نوکیا به نام نوکیا والتز است.
 
به گزارش تلگراف، این زنگ که به تخمین متخصصان در اوج محبوبیتش روزی ۲ میلیارد بار به صدا در می‌آمد، قطعه‌ای گرفته شده از یکی از آهنگ‌های گیتاریست اسپانیایی، فرانسیسکو تارگا بود. این قطعه به نام گرن والس (Gran Vals) سپس توسط آهنگ‌سازی به نام توماس دالبی به زنگ موبایل‌های نوکیا تبدیل شد.
 
دالبی می‌گوید اگر به خاطر همکاریش با شرکت نوکیا نبود، شرکتش به نام Beatnik که در زمینه ساخت سینتیسایزرهای نرم‌افزاری کار می‌کند، در جریان از بین رفتن حباب دات کام آن سال‌ها ورشکسته می‌شد.
 
 در ۱۹۹۴ گوشی نوکیا ۲۱۱۰ اولین موبایلی بود که زنگ نوکیا والتز به عنوان زنگ پیش‌فرض برروی آن نصب شده‌بود. توماس دالبی می‌گوید تبدیل یک آهنگ به زنگ پولیفونیک در آن روزها، ابتکار و ایده‌ای بسیار ارزشمند بود و حتی امروزه هم شنیدن زنگ‌های پولیفونیک برای کاربران گوشنوازتر از آهنگ‌های mp3 است.

​​