رگولاتوری

زیرساخت در قامت مجری، ارزیاب و دریافت‌کننده جایزه IQNA ظاهر شد!

امروز در سومین دوره برگزاری جایزه ملی کیفیت ارتباطات و فناوری اطلاعات که از سوی شرکت ارتباطات زیرساخت در زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، هیچ یک از شرکت‌کنندگان موفق به دریافت تندیس‌های نقره‌ای و طلایی نشدند.
 
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، در این میان شرکت ارتباطات زیرساخت که در مقام برگزارکننده مراسم و ارزیاب شرکت‌کنندگان، خود نیز در ارزیابی ارایه جوایز به شرکت‌کنندگان حضور دارد، تنها شرکتی بود که به خودش تندیس برنزی اعطا کرد.
 
حضور شرکت ارتباطات زیرساخت در روند ارزیابی جایزه ملی کیفیت، ابهام‌های زیادی را برای شرکت‌کنندگان ایجاد کرده است بطوریکه انجام ارزیابی توسط شرکت ارتباطات زیرساخت درحالی که خود به عنوان شرکت‌کننده و ارزیابی‌شونده در این مراسم حضور دارد، جای اشکال است.
 
این شرکت درحالی خود به برگزاری جایزه ملی کیفیت ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخته و نسبت به ارزیابی دیگر اپراتورها اقدام کرده که خود نیز نقش اپراتوری را دارد و از دیگر اپراتورها اطلاعات و آمار و گزارش‌‌های فعالیت آنها را دریافت می‌کند. در سوی دیگر ماجرا، این شرکت هیچ کس را به غیر از خود حایز برترین رتبه ندانست و با حفظ رتبه برتری تندیس برنزی را به خود اختصاص داد.
 
ارزیابی کیفیت سرویس‌ها و خدمات اپراتورهای فعال در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور درحالی صورت می‌گیرد که سازمان تنظیم مقررات به عنوان نهاد حاکمیتی نظارت بر سرویس‌ها و خدمات چنین مسوولیتی را برعهده دارد و طی سال‌های اخیر هر ساله به مناسبت روز جهانی ارتباطات با برگزاری جشنواره ملی فاوا نتایج ارزیابی اپراتورها را با سنجش شاخص‌های کیفی آنها اعلام می‌کند.
 
از همین رو می‌توان این اقدام شرکت ارتباطات زیرساخت را موازی‌کاری با سازمانی دانست که یک اپراتور اما در قامت یک اپراتور حاکمیتی با یک سازمان رگولاتوری اصلح در انجام چنین اموری دچار تداخل وظایف می‌شود.

​​