تلفن همراه

وزیر ارتباطات: گرانی ۷۰ درصدی نرخ تلفن به ۲۰ درصد تعدیل شد

وزیر ارتباطات در خصوص اینکه چگونه مخالف سرسخت افزایش تعرفه‌ها موافق شد، گفت: در آغاز دولت یازدهم با تصمیم دولت قبلی قرار بود حدود ۷۰ درصد به قبوض تلفن همه مردم اضافه شود اما با تصمیم کنونی حداکثر افزایش نرخ ۲۰ درصد خواهد بود.
 
 
به گزارش فارس، در آخرین‌ روزهای دولت دهم، مصوبه‌ای در خصوص تغییر تعرفه همراه اول و تغییر تعرفه تلفن ثابت با اجرای همکدی، تصویب شد که وزیر ارتباطات دولت یازدهم به بدو ورود به وزارتخانه این مصوبه را گران شدن حدود 70  درصدی تعرفه‌ها برای مردم عنوان کرد و آن را منتفی کرد.
 
اکنون با گذشت حدود یک سال، مصوبه‌ دیگری در خصوص تعرفه تلفن همراه و ثابت به تصویب رسیده که در خصوص موبایل با افزایش نرخ و در حوزه ثابت با افزایش آبونمان، افزایش نرخ شهری و کاهش نرخ بین‌شهری انجام شده است.
 
این تغییر نظر وزیر، تعجب برانگیز شد و این پرسش را ایجاد کرد که چگونه وزیر مخالف سرسخت موافق شده است؟
 
محمود واعظی در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، در این خصوص، اظهار داشت: هنوز روی سیاستی که اعلام کردم هستم، به این معنا که نباید گرانفروشی کنیم، بلکه باید متناسب با خدماتی که به مردم ارائه می‌دهیم از آنها پول بگیریم.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: دلیل اینکه آن زمان با موضوع افزایش تعرفه‌ها مخالفت کردم این بود که تصمیمی گرفته شده بود که حدود 70 درصد یا بیشتر به فیش تلفن تمام مردم اضافه می‌شد؛ در آن زمان علاوه بر مخالفت قول دادم کارگروهی تشکیل دهم که اگر نیاز به افزایش تعرفه بود، افزایش متناسب با خدمات صورت گیرد.
 
وی ادامه داد: این کارگروه در مدت اخیر، اقدامات بسیار خوبی انجام داد؛ نخست اینکه شرایط پالس که هیچ کسی نمی‌دانست در ازای مکالمه چگونه شارژ می‌شود به دقیقه‌ای تبدیل کرد.
 
واعظی گفت: دوم؛ الزام کردیم که تلفن ثابت در سراسر یک استان همکد شود، در گذشته اگر برای مثال شخصی از خراسان با تهران تماس می‌گرفت، هزینه بالایی می‌پرداخت، اما در روش جدید از هر استان به استان دور یا نزدیک تنها یک نرخ دارد و شفاف شده است.
 
وزیر تصریح کرد: اکنون در روستاها و مناطق محروم (آبونمان) مقداری پایین‌تر است و برای مراکز تجاری، صنعتی و مراکزی که از تلفن استفاده بیشتری دارند تعرفه پلکانی است.
 
وی یادآور شد: همچنین به اپراتورها توصیه شده که بسته‌هایی ایجاد کنند که مشترک با توجه به نیاز خود بسته مطلوب را انتخاب کند.
 
واعظی تأکید کرد: همین کار در رابطه با تلفن همراه نیز در حال انجام است؛ رومینگ ملی تلفن همراه، یکسان شدن شبکه تلفن همراه و جابه‌جایی شماره بین اپراتورها از این قبیل برنامه‌ها است.
 
وزیر توضیح داد: با یکسان (Flat) شدن شبکه اپراتور تلفن همراه، مشترک یک اپراتور با دیگر مشترکان همان اپراتور در هر مکان تماس بگیرند، تنها یک هزینه یکسان را می‌پردازد.
 
وی ادامه داد: همچنین با جابه‌جایی شماره بین اپراتورها، اگر مشترکی مایل نیست با اپراتوری که اکنون از آن سیم‌کارت و شماره دارد، کار کند، می‌تواند با حفظ شماره با اپراتور دیگر همراه شود.
 
واعظی تصریح کرد: در نهایت تاثیر این تغییر سیستم و تغییرات براساس شفاف‌سازی روی قبوض، بستگی به استفاده کاربر دارد، ممکن است تأثیر این تعرفه برای یک کاربر کم‌استفاده، کم و برای مشترک پر استفاده زیاد باشد.
 
وزیر گفت: به عبارت دیگر در حالت جدید تعرفه‌ها (در بخش تلفن ثابت)، اگر بیشترین استفاده مشترک، داخل شهری باشد و مکالمه بین‌شهری نداشته باشد، حداکثر 20 درصد افزایش خواهد یافت.
 
وی ادامه داد: اگر مشترک تماس بین‌شهری نیز داشته باشد، افزایش تعرفه کمتر از 20 درصد خواهد بود.
 

​​