تلفن همراه

هشدارهای جدید درباره خطرات موبایل و تبلت

منبع: مهر
نتایج تحقیقات جدید حاکی از افزایش خطرات وسایل ارتباطی همراه مانند تلفن همراه و تبلت برای سلامتی و لزوم اجرای اقدامات فوری به‌منظور محدودسازی این خطر است.
 
کارگروه BioInitiative اعلام کرده است: تحقیقات جدید طی دو سال اخیر نگرانی‌های پزشکی را در مورد بروز تومورهای مغزی بدخیم ناشی از تلفن همراه تشدید کرده است.
«لنارت هاردل» از دانشگاه اوبرو سوئد می‌گوید: الگوی پایداری از خطر روز افزون برای ابتلا به گلیوما (نوعی تومور بدخیم مغزی) و نوروم اکوستیک (نوعی تومور خوش خیم عصب شنوایی) ناشی از استفاده از تلفن‌های همراه و بی سیم وجود دارد.
 
شواهد اپیدمی شناسی نشان می‌دهد که فرکانس‌های رادیویی می‌توانند به‌عنوان یک عامل سرطان زا برای انسان طبقه‌بندی شوند.
در این گزارش آمده است اگرچه محدودیت‌های ایمنی عمومی ICNIRP و FCC/IEEE وجود دارد اما این محدودیت‌ها برای حفاظت از سلامت عموم کافی نیستند. بر اساس گزارش BioInitiative درصد مطالعات انجام شده در سال 2014، حاکی از تاثیر پرتوهای فرکانس رادیویی بر سیستم اعصاب است. این میزان نسبت به دو سال گذشته 63 درصدافزایش نشان می‌دهد.
از سوی دیگر، مطالعات پرتوهای بسیار فرکانس پایین نیز بر سیستم عصبی تاثیر می‌گذارد؛ نکته‌ای که 90 درصد از 105 مطالعه موجود در سال 2014 آن را احراز کرده‌اند. این گزارش می‌افزاید: پرتو فرکانس‌های رادیویی و پرتوهای بسیار فرکانس پایین، بر ژنتیک اثر گذاشته و به DNA آسیب می‌زنند.
وسایل بی‌سیم مانند تلفن همراه و تبلت، منابع اصلی استرس زیستی غیر ضروری برای روح و جسم تلقی می‌شوند که می‌تواند در طول زمان تاثیرات جدی بر سلامت بگذارند. این گزارش هشدار می‌دهد نباید از شبکه‌های بی سیم در مدارس استفاده شود و باید برای عرضه اینترنت به دانش‌آموزان به شیوه‌های دیگری غیر از Wi-Fi متوسل شد.

​​