تلفن همراه

موشکافی ایسنا از بازی تعرفه مخابرات و همراه اول

منبع: ایسنا
 
ابتدای هفته مدیر عامل همراه اول از تغییر تعرفه‌های تلفن همراه خبر داد؛ پیش از آن نیز مدیر عامل شرکت مخابرات ایران متذکر شد که تعرفه‌های تلفن ثابت از اول فروردین ماه با نرخ جدید محاسبه خواهد شد.
 
 
در آخرین روزهای سال 1392 و در شرایطی که بسیاری از رسانه‌ها کار خود را تعطیل کرده بودند، سازمان تنظیم مقررات ارتباطات خبری را بر روی سایت خود گذاشت و به واسطه آن از تغییر در شیوه محاسبه تعرفه‌های همراه اول و تلفن ثابت خبر داد.
 
پس از شروع سال جدید در اولین روزها این مساله مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت و برخی به گلایه از وزیر ارتباطات پرداخته و یادآوری کردند که وی زمانی گفته بود به هیچ عنوان اجازه افزایش تعرفه تلفن را نخواهد داد.
 
اما این جریان تاثیری در روند اجرای کار نداشت و همچنان طرح تغییر تعرفه‌ها دنبال شد و البته اکثر مسوولان وزارتخانه‌، شرکت مخابرات و همراه اول بر این نکته تاکید کردند که این طرح به نفع مشترکان خواهد بود زیرا در قالب آن با تبدیل شدن پالس به دقیقه، محاسبه تعرفه‌ها از شفافیت بیشتری برخوردار خواهد شد و از سوی دیگر هزینه جابه‌جایی در تلفن‌های موبایل حذف شده و تعرفه مکالمه بین استانی با تمام استان‌های کشور یکنواخت می‌شود و در عین حال تمام شهرها و روستاهای یک استان پس از اجرای طرح همکدسازی با تعرفه تلفن درون شهری با یکدیگر مکالمه می کنند.
 
در این میان این سوال ایجاد شد که مگر حجم تماس‌های بین شهری چند درصد بوده که حال با حذف هزینه جابه‌جایی افراد اعلام می‌شود که در شیوه جدید هزینه تلفن مشترکان کاهش خواهد یافت؟
 
نکته مهمتر آن که در این میان مدیر عامل شرکت مخابرات ایران هم اعلام کرد که تعرفه‌های جدید از ابتدای فروردین امسال یعنی از یک ماه گذشته محاسبه می‌شود.
 
اما پوررنجبر توضیحی نداد که آیا مشترکان پس از اعمال تعرفه‌های جدید، حق ندارد بدانند پیش از تماس گرفتن با چه تعرفه‌ای مکالمه می‌کنند؟ اما تاکید دارد از آنجا که تعرفه‌های جدید به نفع مشترکان است حتی اگر این تعرفه‌ها پیشتر اعلام هم نشده باشند مشکلی ایجاد نمی‌شود.
 
به عنوان مثال فردی را در نظر بگیرید که طی این یک ماه از تهران به استانی مانند البرز تماس گرفته باشد. این فرد که حس می کرده تعرفه‌ها مانند سابق است شاید لزومی به کاهش حجم تماس‌های خود ندیده باشد اما اکنون به یکباره برای او قبضی صادر می‌شود که در آن هزینه مکالمه با استان البرز حدود شش برابر بیشتر از قبل شده چرا که بر اساس قانون جدید کرج هم مانند تمام استان‌های دیگر در نظر گرفته می‌شود و برای آن هزینه 33 تومانی اعمال خواهد شد.
 
از سوی دیگر اگرچه مسوولان بر ارزان شدن تعرفه‌ها تاکید می‌کنند اما پیش از این هزینه هر پالس تماس درون شهری پنج تومان بود و هر پالس شامل سه دقیقه می‌شد اکنون با تبدیل شدن پالس به دقیقه کاربران ملزم به پرداخت سه تومان برای هر دقیقه مکالمه درون شهری هستند یعنی سه دقیقه مکالمه ثابت به ثابت درون شهری از پنج تومان به 9 تومان می‌رسد.
 
البته ناگفته نماند که در این میان هزینه تماس با شهرستان‌های مختلف ممکن است کاهش قابل توجهی داشته باشد به عنوان مثال در استان‌های مختلف بدنبال اجرای طرح هم کدی تمام مکالمات افرادی که در داخل یک استان قرار دارند با همان تعرفه سه تومانی درون شهری محاسبه خواهد شد. اما بنا به اعلام مدیر عامل مخابرات هنوز هم کدسازی در تمام استان‌ها قابل اجرا نیست.
 
همچنین بنا بر طرح تعرفه‌ای جدید قرار بر آن است که هر دقیقه مکالمه با تمام استان‌ها به نرخ واحد 33 تومان محاسبه شود در حالی که پیش از این مکالمه با برخی استان‌ها تا دقیقه‌ای 86 تومان قیمت داشت اما به هر صورت این سوال پیش می‌آید که برای یک مشترک عادی حجم این نوع مکالمات چقدر بوده و تلفن‌های عادی درون شهری چه حجمی از مکالمات او را در برمی‌گرفته‌اند؟!
 
در زمینه تلفن همراه نیز اعلام شد که از ساعت 12 روز یکشنبه تعرفه‌های جدید اجرایی خواهند شد البته پیش از تغییر تعرفه‌ها اطلاع‌رسانی شفافی نسبت به جزییات این تغییر انجام نشده بود البته شرکت ارتباطات سیار روز گذشته از طریق پیامکی به تمام مشترکان دائمی خود مساله تغییر تعرفه‌ها را اطلاع داد.
 
در نهایت مدیر عامل شرکت مخابرات ایران بر این نکته تاکید دارد که به دنبال کاهش هزینه‌ها افراد بیشتر از تلفن استفاده خواهند کرد و همین مساله درآمدزایی مخابرات را افزایش می‌دهد.
 
نکته دیگر اینکه ظاهرا مصوبه‌ سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی از روز یکشنبه در حالی اجرایی شده و مخابرات و همراه اول اجازه ابلاغ این تعرفه‌ها را پیدا کرده‌اند که تا روز گذشته این مصوبه به طور رسمی ابلاغ نشده و حتی قرار بوده که تغییرات محتوایی هم داشته باشد.
 
البته تماس‌های خبرنگار ایسنا با مسوولان سازمان تنظیم مقررات ارتباطات نیز در این زمینه بی‌پاسخ مانده و بعضا بر ذکر این نکته اکتفا شده که مصوبه مربوطه طی روزهای آینده بر روی سایت این سازمان قرار خواهد گرفت.

​​