اپراتورها

درآمد غیر قانونی 5/6 تریلیون ریالی مخابرات؛ خرج که از کیسه مهمان بود

مرجان محمدی - جهان صنعت: روز گذشته خبری روی سایت یک خبرگزاری با عنوان چشم‌پوشی وزارت ارتباطات از درآمد غیرقانونی 5/6 تریلیون ریالی مخابرات قرار گرفت، این خبر با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات پس از دو سال غیرقانونی دانستن اعمال تعرفه 71/58 ریال برای هر پالس به‌جای 7/44 ریال توسط مخابرات، سرانجام با ناکامی در پیگیری و اصلاح این تخلف، این تعرفه را قانونی اعلام کرد. 
 
در واقع بیانگر این ضرب‌المثل است که خرج که از کیسه مهمان بود، حاتم طایی شدن آسان بود.
در این بین تنها کاربران هستند که متضرر شده‌اند و وزارت ارتباطات با چشم‌پوشی بر این مساله بازهم به نفع مخابرات چرخیده و در این بین آقای وزیر هم نه تنها واکنش نشان نداده است بلکه با جلسه‌ای به ریاست خودش این مصوبه را قانونی اعلام کرده است.
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات متشکل از پنج عضو و به ریاست وزارت ارتباطات در مصوبه جدید خود، شرکت مخابرات را به اجرای طرح یکسان‌سازی کد در تمام استان‌ها حداکثر تا پایان شهریورماه 1393 ملزم کرده است.
 
بر این اساس سقف تعرفه مکالمات تلفن ثابت از ابتدای سال 1393 به ازای هر دقیقه مکالمه ثابت به ثابت داخل استانی 30 ریال، هر دقیقه مکالمات ثابت به ثابت بین استانی 330 ریال، هر دقیقه مکالمات تلفن ثابت به همراه شرکت ارتباطات سیار 625 ریال و هر دقیقه مکالمه تلفن ثابت به سیار اپراتورهای تلفن همراه 625 ریال تعیین شده است.
 
این بخش از مصوبه بدون اشکال است تا اینکه در بخش دوم آن به منظور جبران هزینه‌های اجرای طرح یکسان‌سازی کد و جبران کاهش درآمد ناشی از اجرای آن به شرکت مخابرات اجازه داده شده تا در تمامی مکالمات تلفن ثابت در استان‌های هم‌کد شده، در دوره زمانی 1/12/90 تا 29/12/1392 نرخ 71/58 ریال را برای هر پالس، صرفا تا تاریخ اجرای طرح یکسان‌سازی کد در هر استان اعمال کند.
 
اکنون مجوز قانونی برای محاسبه هر پالس به نرخ 71/58 ریال، در حالی به راحتی از سوی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات صادر شده که این موضوع، مدت‌ها مورد اختلاف وزارت ارتباطات و شرکت مخابرات ایران بود.
در هر صورت کاربران هنوز از شوک تغییر تعرفه‌ها خارج نشده‌اند که با حاتم بخشی آقای وزیر نه تنها اضافه دریافت مخابرات به جیب مشترکان باز نمی‌شود بلکه به طرز محسوسی نیز به فراموشی سپرده می‌شود تا مشخص گردد که مسوولان چقدر به فکر کاربران و اضافه دریافت هزینه‌ها هستند.

​​