اینترنت و شبکه

بازار ۷ تریلیون دلاری در انتظار فناوری «اینترنت اشیا»

منبع: همکاران سیستم
شرکت پژوهشی آی‏‌دی‌‏سی پیش‌‏بینی کرده است بازار فناوری «اینترنت برای همه چیز» (IoT) تا سال ۲۰۲۰ از مرز ۷ تریلیون دلار خواهد گذشت.
 
به‌گزارش IDC، این شرکت پیش‏‌بینی کرده است بازار فناوری «اینترنت برای همه چیز» یا «اینترنت اشیاء» (Internet of Things) از ۱.۹ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۳ به بیش از ۷ تریلیون دلار در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید. فناوری IoT به شبکه‌‏ای اطلاق می‏‌شود که اشیا و دستگاه‏‌های مختلف، اعم از خودرو، کارافرازهای خانگی و غیره را به هم مرتبط می‏‌کند. این فناوری دستگاه‌‏های مختلف را فقط به کمک یک اتصال آی‌پی (IP) و بدون نیاز به تعامل انسان به هم مرتبط می‏‌کند.
تحلیل‏‌گران آی‌دی‌سی در گزارش خود اعلام کرده‌‏اند در حال حاضر بخش وسیعی از بازار این فناوری در اختیار کشورهای توسعه‌‏یافته است. بنا بر برآوردهای آنها هم‏‌اکنون ۹۰ درصد از دستگاه‏‌های متصل به این فناوری متعلق به کشورهای توسعه یافته است. آنها همچنین پیش‌‏بینی کرده‌‏اند تعداد دستگاه‏‌های متصل به این فناوری در فاصله زمانی بین ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ به طور متوسط ۱۷.۵ درصد رشد خواهد داشت.
ورنون ترنر، یکی از معاونین ارشد شرکت آی‌دی‌سی درباره رشد بازار این فناوری گفته است: کسب و کارها رفته‌‏رفته گام‏‌های لازم را برای درک عمیق‌‏تر فناوری اینترنت برای همه چیز و ارزش کلی آن بر می‌‏دارند. فروشندگان این فناوری نیز راهکارهای خود را از بازار عرضه‏‌محور به یک بازار تقاضامحور منتقل می‏‌کنند.

​​