تلفن همراه

شارژ نسل جدید باتری‌ها در کمتر از 10 دقیقه

محققان دانشگاه کالیفرنیا به همکاری دانشمندانی از کالج مهندسی Riverside Bourns بافت سیلیکونی سه‌بعدی متشکل از نانوتیوب‌های کربنی تولید کرده‌اند که در بخش آنود باتری‌های لیتیوم یونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به این امکان را فراهم می‌کند تا دستگاه الکترونیکی در کمتر از 10 دقیقه شارژ شود.
 
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناروی اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، باتری‌های لیتیوم یونی نوعی از پیل‌های الکتریکی هستند که قابلیت شارژ برای آن‌ها در نظر گرفته شده است و برای دستگاه‌های الکترونیکی همراه مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما این باتری‌ها پس از گذشته چندین سال از زمان اختراع آن‌ها همچنان مشکلات فراوانی را پیش‌رو دارند.
 
باتری‌هایی که در خودروهای الکتریکی استفاده می شود می‌بایست حجم وسیعی از انرژی را در خود نگه دارند و اندازه آن‌ها نیز در دستگاه‌های الکترونیکی همراه محدودیت‌های فراوانی را ایجاد کرده است.
 
اما سیلیکون نوعی ماده آنودی است که بسیار مورد توجه دانشمندان قرار می‌گیرد. زیرا ظرفیت آن برای نگهداری از انرژی 10 برابر بیشتر از گرافیت‌های معمولی است که در باتری‌های لیتیوم یونی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
کارشناسان در آخرین اقدام خود موفق شده‌اند نسل جدید سیلیکون را جایگزین گرافیت‌های موجود در باتری‌های لیتیوم یونی کنند و در نهایت ظرفیت باتری را 63 درصد افزایش دهند و علاوه بر این اندازه باتری را نیز 40 درصد کوچکتر و سبک‌تر کنند.
 

​​