سیستم‌عامل و نرم‌افزار

رشد ۱۱ درصدی بازار ابزارهای هوشمند تجاری در خاورمیانه

منبع: همکاران سیستم
ارزش بازار ابزارهای هوشمند تجاری(BI) و نرم‌افزارهای تحلیلی در منطقه خاورمیانه و آفریقا(MEA) در سال ۲۰۱۳ میلادی به ۲۱۷ میلیون دلار رسید که این رقم نسبت به درآمد ۱۹۶ میلیون دلاری این بازار در سال ۲۰۱۲ رشد ۱۱ درصدی را نشان می‌دهد.به‌گزارش Itp، بر خلاف این رشد گارتنر گزارش داده‌است که تمرکز در این بازار در حال تغییر است و هنوز از تمام پتانسیل‌های موجود در آن استفاده نشده است."دان سومر"(Dan Sommer) مدیر تحقیقات گارتنر گفت: «به صورت هم‌زمان و البته متناقض، ما در راس یک مجموعه از نقاط اوج به‌سر می‌بریم که افزایش علاقه‌مندی سازمان‌ها برای استفاده از ابزارهای تحلیلی نیز در همین راستا صورت می‌گیرد».
 
بازار نرم‌افزارهای هوشمندی تجاری در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا(MENA) که در سال ۲۰۱۲ میلادی رشد ۲۳ درصدی را تجربه کرده بود،‌ به علت برخی موارد در سال گذشته از سرعت رشد آن کاسته شد. مرکز تحقیقاتی گارتنر توضیح داد که عامل اول در این زمینه مشکلات پیش آمده در شرایط کلان بازار جهانی بود که طی آن منطقه خاورمیانه و آفریقا رشد سریع‌تر از دیگر نقاط جهان را تجربه کردند.
گارتنر اعلام کرد که مشکل دوم در این زمینه سردرگمی کسب‌وکارها برای مدیریت هرچه بهتر ابزارهای تحلیلی درجریان استفاده از کلان‌ داده‌ها بود. بیشتر سرمایه‌گذاری‌های مربوط به کلان داده‌ها در خارج از فضای ابزارهای هوشمند تجاری صورت می‌گیرد.
گارتنر همچنین اعلام کرد که مورد پایانی در این زمینه مربوط به بودجه‌های فناوری اطلاعات در سازمان‌ها می‌شود که بدون تغییر نسبت به قبل باقی مانده است و البته، استفاده از ابزارهای سنتی هوشمند تجاری بیش از بودجه‌های سازمانی هزینه دارد.
از نظر سهم مراکز تولیدکننده نرم‌افزار در بازار خاورمیانه و آفریقا، شرکت SAP با درآمدی بالغ بر ۵۹ میلیون دلار جلوتر از تمام رقبا حرکت می‌کند و ۲۷.۲ درصد از این بازار را در اختیار گرفته است. شرکت SAS Institute نیز در سال ۲۰۱۳ بیشترین رشد را نسبت به رقبا تجربه کرده و موفق شده است درآمد خود در این بازار را ۱۷.۸ درصد افزایش دهد و به رقم ۲۷.۱ میلیون دلار برساند.

​​