فناوری اطلاعات

BI Intelligence بررسی می‌کند

پیام‌رسان‌ها، پرطرفدارترین اپلیکیشن‌های جهان

منبع: همکاران سیستم
دنیای‌اقتصاد: اپلیکیشن‌ها واقعا پدیده‌های این روزهای دنیای تکنولوژی و محصولات دیجیتال هستند. 
 
در واقع ابزارهای هوشمند شخصی که این روزها طرفداران زیادی هم در سرتاسر دنیا دارند، بدون وجود این اپلیکیشن‌ها هیچ کاربرد خاصی نخواهند داشت. درست به همین دلیل هم هست که این روزها بازار اپلیکیشن‌ها به سرعت در حال رشد و توسعه است و انتظار می‌رود روند رشد آن همچنان ادامه داشته باشد و درآمد قابل‌توجهی را نصیب شرکت‌های تولیدکننده بکند.
در این میان اپلیکیشن‌های پیام رسان طرفداران زیادی در سرتاسر جهان دارند که شاید پرطرفدارترین آنها WhatsApp با 500 میلیون کاربر در دنیا باشد. این در حالی است که این اپلیکیشن پرطرفدار رقبای آسیایی مانند WeChat و LINE را در کنار Facebook Messenger پیش روی خودش دارد. جدیدترین تحقیقات منتشر شده توسط موسسه تحقیقاتی BI Intelligence در این زمینه نشان می‌دهد که اپلیکیشن‌های WeChat، LINE، WhatsApp و Snapchat به سرعت در حال رشد بوده و انتظار می‌رود تعداد کاربرانشان تا پایان سال 2014 با نرخ رشد فصلی 15 درصدی افزایش پیدا کند.
 
 
با این همه اما موضوع رشد بازار اپلیکیشن‌ها بسیار فراتر از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان رایگان پرطرفدار است که هر روز در حال توسعه هستند. در واقع اپلیکیشن‌ها حالا به صنعتی بزرگ تبدیل شده‌اند که رشد و درآمدی بسیار بیشتر از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان دارند. درست مانند شبکه‌های اجتماعی تا پیش از اپلیکیشن‌ها، این برنامه‌های کاربردی به‌تدریج به مرکزی برای تمرکز همه نیازهای مخاطبان خود که همان کاربران موبایل‌های هوشمند و تبلت‌ها در سرتاسر دنیا هستند، تبدیل شده‌اند.
اپلیکیشن‌های پیام رسان به مردم کمک می‌کنند تا با یکدیگر ارتباط داشته باشند، عکس به اشتراک بگذارند، گفت‌وگوی ویدئویی بکنند و فعالیت‌های اجتماعی دیگری انجام بدهند که در نهایت از طریق انجام بازی‌ها، خرید کالاهای دیجیتالی و حتی خرید آنلاین درآمد چشمگیری را برای تولیدکنندگان این اپلیکیشن‌ها به همراه خواهند داشت. 
گزارش جدید موسسه BI Intelligence در این مورد نشان می‌دهد که در میان رشد سریع صنعت اپلیکیشن‌ها، برنامه‌های کاربردی پیام‌رسان جهش بزرگی را تجربه کرده‌اند و در نهایت کاربران زیادی در سرتاسر دنیا هر روز از آنها استفاده می‌کنند. این اپلیکیشن‌ها درآمد هنگفتی از طریق فروش استیکرها، بازی‌ها، تبلیغات و حتی فروش آنلاین محصولات مختلف به‌دست می‌آورند. بر اساس این گزارش، آمارها نشان می‌دهد که WhatsApp با 229 میلیون کاربر فعال در ماه پرطرفدارترین اپلیکیشن 
پیام رسان و شاید حتی پرطرفدارترین اپلیکیشن در سرتاسر جهان باشد. 
همچنین تحقیقات موسسه Flurry هم نشان می‌دهد که اپلیکیشن‌های پیام رسان و اجتماعی با رشد 203 درصدی در سال 2013 بیشترین رشد را در میان دیگر بخش‌های بازار اپلیکیشن‌ها برای خود به ثبت رسانده‌اند. در حقیقت اپلیکیشن‌های پیام رسان نقش کلیدی در رونق بازار جهانی اپلیکیشن‌ها دارند و دروازه‌ای برای رونق محتوای دیجیتال، بازی‌ها و فعالیت‌های ارتباطی دیگر به حساب می‌آیند.
 نکته جالب اینکه این تحقیقات نشان می‌دهند که اعلانات مربوط به اپلیکیشن‌های پیام رسان و اجتماعی از نظر کاربران کمتر در دسته اعلانات آزاردهنده قرار می‌گیرند و معمولا هم اولین اعلاناتی هستند که توسط کاربران خوانده می‌شوند. این موضوع هم از نگاه شرکت‌های تبلیغاتی دور نمانده و سعی دارند با استفاده از آن درآمد خود را افزایش بدهند.

​​