سیستم‌عامل و نرم‌افزار

افزایش محبوبیت پیتون در میان نوآموزان برنامه‌نویسی

یک مطالعه نشان می‌دهد زبان برنامه نویسی پیتون (Python) در میان دانشجویان علوم رایانه‌ای و برنامه‌نویسی از نظر محبوبیت بر زبان جاوا پیشی گرفته است.
 
به گزارش وب‌سایت pcworld، پیمایشی که توسط انجمن ای سی ام (ACM) صورت گرفته است نشان می‌دهد در میان دانشجویان علوم رایانه و برنامه‌نویسی در آمریکا زبان پیتون جایگاه برتری یافته است و زبان جاوا را پشت سر گذاشته است. بنا بر یافته‌های این مطالعه، هم‌اکنون از ۱۰ دپارتمان علوم رایانه‌ای برتر آمریکا ۸ تای آن‌ها از زبان پیتون برای آموزش برنامه‌نویسی به دانشجویان استفاده می‌کنند. از میان ۳۹ مدرسه علوم رایانه‌ای برتر نیز ۲۷ تای آن‌ها از این زبان برای آشنا کردن دانشجویان با برنامه‌نویسی استفاده می‌کنند. سه موسسه برتری که کلاس‌های آموزشی آنلاین در زمینه برنامه‌نویسی برگزار می‌کنند نیز از این زبان برای آموزش مقدماتی برنامه‌نویسی استفاده می‌کنند. 
 
بر اساس این گزارش، محبوبیت زبان پیتون در میان نوآموزان برنامه‌نویسی چند سالی است رو به افزایش است، اما این اولین بار است که بر زبان جاوا پیشی می‌گیرد. جاوا در یک دهه گذشته جایگاه برتر این حوزه را از آن خود کرده بود. پیش از آن در دهه ۱۹۸۰ زبان برنامه‌نویسی پاسکال جایگاه برتر را از آن خود کرد ولی این جایگاه به مرور زمان به اشغال زبان‌های جاوا و ++C درآمد.
زبان پیتون ویژگی‌هایی دارد که آن را برای استفاده در دانشگاه‌ها مناسب کرده است. این زبان از جاوا و ++C ساده‌تر است و نوآموزان را قادر می‌سازد برنامه‌نویسی را سریع‌تر بیاموزند. بعلاوه، این زبان در صنایع مختلف، به‌ویژه در حوزه‌هایی مثل خدمات مالی و تحلیل داده کاربری زیادی دارد.

​​