اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

August 1, 2014
8:47 جمعه، 10ام مردادماه 1393
کد خبر: 63511

توسعه شبکه دسترسی ملی برای ارایه خدمات الکترونیکی

معاون وزیر ارتباطات گفت: یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های وزارت ارتباطات توسعه شبکه دسترسی ملی به منظور عرضه خدمات الکترونیکی به مردم است که در قالب شبکه ملی اطلاعات پیگیری و اجرایی می‌شود.
 
نصراله جهانگرد در جلسه توجیهی مدیران و کارشناسان فنی مرتبط با شبکه ملی اطلاعات،  اظهار داشت: پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات یکی از مهمترین برنامه ها و مأموریت هایی است که از سوی وزیر ارتباطات مورد تاکید قرار گرفته و تمامی فعالیت‌ها در هر بخش از مجموعه وزارت، در قالب این شبکه قابل پیش بینی است.
 
وی افزود: برخی ادبیاتی که در گذشته برای این شبکه به کار برده می‌شد، موجب بروز ابهام هایی در فضای مجازی شده بود.
 
وی خاطر نشان کرد: برهمین اساس بررسی‌های گسترده‌ای روی اهداف برنامه ، امکانات موجود و ظرفیت‌هایی که برای تحقق برنامه باید پیاده سازی شود، صورت گرفت.
 
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این مطلب که با توجه به وضعیت موجود، باید معماری شبکه ملی اطلاعات اصلاح می شد، تصریح کرد: بر این اساس معماری شبکه ملی اطلاعات مبتنی بر پنج سطح اصلی و با در نظر گرفتن الزامات ابلاغ شده از سوی شورای عالی فضای مجازی تدوین و طراحی شد.
 
وی ادامه داد: شبکه فیبر، سطح امکانات انتقال دیتا و سطح شبکه ملی IP کشور، سه سطح زیرساختی را تشکیل می‌دهند و دیتا سنترها و سرویس‌های قابل ارائه، دو سطح دیتای این معماری را شامل می‌شوند.
 
 وی با اشاره به ظرفیت شبکه IP کشور در ابتدای سال 95، گفت: به منظور توسعه و ارایه خدمات با کیفیت الکترونیکی به مردم باید ظرفیت شبکه داخلی به 20 ترابایت و ظرفیت شبکه استانی به 60 ترابایت افزایش پیدا کند  و همچنین، علاوه بر این ظرفیت،‌دسترسی کافی به اینترنت برای کلیه مشترکان از طریق همین شبکه برقرار می شود.
 
مجری شبکه ملی اطلاعات یکی از مهمترین پروژه‌ها در سطح ملی برای استفاده از ظرفیت‌های شبکه IP داخلی را طرح دولت الکترونیکی عنوان و اظهار داشت: در کشورهایی نظیر هند، برزیل، تایلند و ایران که بخش عمده ای از خدمات در دست دولت است،برنامه هایی که برای توسعه کاربردهای فناوری اطلاعات تدوین می شود، بر محور دولت الکترونیکی است.
 
وی افزود: برنامه جامعی در این حوزه بر اساس مطالعات میدانی، تدوین شده که با اجرای آن تغییرات مهمی در نحوه ارایه سرویس در تمامی اداره ها و نهادها رخ خواهد داد.
 
وی خاطر نشان کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری، حدود یک هزار و 400 خدمت احصاء شده است.
 
رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران تصریح کرد: این خدمات بر اساس همگن بودن نوع خدمت و داده های مشابه ای که داشتند در 14 خوشه دسته بندی شده اند.
 
وی با تاکید بر ارائه خدمات براساس شناسایی هویت متقاضی،گفت: با پیاده سازی دولت الکترونیکی، سرویس به هر ارتباطی با IP مشخص و کلیه کاربران ارائه خواهد شد.
 
معاون وزیر ارتباطات با بیان این مطلب که برای تکمیل روند طراحی شبکه ملی اطلاعات، تدوین هفت پیوست در حوزه های مختلف تدوین می شود اظهارداشت: خدمات قابل ارایه، زیست محیطی، اقتصادی، حقوقی، فرهنگی و اجتماعی، امنیتی، فناوری و تولید داخل از جمله پیوست هایی هستند که درحال حاضر مسئول هر بخش مشخص شده و اجرای ان آغاز شده است.
 
وی با بیان این مطلب که تمامی شش الزامی که از سوی شورای عالی فضای مجازی ابلاغ شده، در تدوین و طراحی شبکه ملی اطلاعات مورد توجه قرار می گیرد گفت: موارد دیگری نظیر بقاء و استمرار شبکه و ظرفیت انعطاف پذیری آن در ترافیک های طبیعی و غیر طبیعی، نیز در طراحی این شبکه مورد توجه قرار می‌گیرد.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.