فناوری اطلاعات

بازار نرم‌افزارهای تحلیل‌گر در سال ۲۰۱۳ از مرز ۳۷ میلیارد دلار گذشت

منبع: همکاران سیستم
گزارش شرکت IDC نشان می‌دهد بازار جهانی نرم‌افزارهای تحلیل‌گر در سال ۲۰۱۳ از ۳۷.۷ میلیارد دلار گذشته است و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۱۸ نیز از مرز ۵۹ میلیارد دلار بگذرد.
 
Worldwide Business Analytics Software Revenue By Leading Vendor
 
به گزارش وبسایت Forbes، شرکت پژوهشی داده‌های بین‌المللی (آی دی سی) پیش‌بینی کرده است نرم‌افزارهای تحلیل‌گر تا سال ۲۰۱۸ در مجموع ۵۹.۲ میلیارد درآمد تولید خواهد کرد. این نرم‌افزارها در سال ۲۰۱۳ حدود ۳۷.۷ میلیارد دلار درآمد براي عرضه‌کنندگان به دنبال داشته است. تحلیل‌گران آی دی سی معتقدند بازار این نرم‌افزارها تا سال ۲۰۱۸ به طور متوسط سالانه ۹.۴ درصد رشد خواهد داشت.
 
بنا بر گزارش Idc، سال گذشته میلادی شرکت اوراکل در بازار نرم‌افزارهای تحلیل‌گر پیشتاز بوده است. این شرکت ۶.۷ میلیارد دلار از محل فروش این نرم‌افزارها درآمد داشته است که این رقم ۱۷.۹ درصد از کل درآمدهای حاصل از این بازار را تشکیل می‌دهد. شرکت SAP نیز با درآمد ۵.۶ میلیارد دلاری خود از این بازار در جایگاه دوم ایستاده است و سهمی ۱۴.۹ درصدی از کل بازار را از آن خود کرده است. آی بی ام نیز با درآمد ۴.۶ میلیارد دلاری خود ۱۲.۳ درصد از این بازار را تصاحب کرده است. شرکت‌های مایکروسافت و SAS نیز که به ترتیب ۸.۳ درصد و ۶.۸ درصد از بازار را از آن خود کرده‌اند در جایگاه‌های چهارم و پنجم ایستاده‌اند. شرکت‌های ترادیتا، سیلزفورس، اینفورماتیکا، ادوبی و اینفور نیز در جایگاه‌های ششم تا دهم ایستاده‌اند. برآوردهای آی دی سی نشان می‌دهد ۱۰ عرضه‌کننده برتر نرم‌افزارهای تحلیل‌گر در سال ۲۰۱۳ در مجموع بیش از ۶۸ درصد بازار را از آن خود کرده‌اند.
 
Taxonomy
 
آی‌دی‌سی پیش‌بینی کرده است بازار نرم‌افزارهای تحلیل‌گر مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) در دوره بین ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸ با رشد متوسط سالانه ۱۳.۲ درصد به ۶.۴ میلیارد دلار برسد. بازار نرم‌افزارهای تحلیل‌گر یک بخش پررشدتر دیگر نیز خواهد داشت و آن بخش تحلیل‌گرهای محتوا است. انتظار می‌رود این بخش از بازار نیز از ۹۴۸ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳ به ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ برسد.

​​