تلفن همراه

با تراشه جدید IBM موبایل دست آموز می‌شود

منبع: ایسنا
شرکت آی بی ام با الهام گرفتن از عملکرد مغز انسان یک تراشه طراحی کرده که به گفته این شرکت پتانسیل تبدیل گوشیهای هوشمند به یک ابرکامپیوتر را دارد.
 
 
به نقل از شین‌هوا، این تراشه موسوم به "ترو نورث"( شمال واقعی) اطلاعات را همانند مغز انسان پردازش می‌کند.
 
دارمندرا مودها - مسوول تحقیقات شرکت IBM - درباره پردازش با الهام از مغز در این باره گفت: تراشه‌ای که ما طراحی کرده‌ایم برای این است که عملکرد و ساختار مغز را شبیه‌سازی کند و به لحاظ قدرت نیز کارایی داشته باشد.
 
این تراشه متشکل از یک میلیون نورون قابل برنامه‌ریزی، 256 میلیون سیناپس و چهار هزار و 96 هسته نوروسیناپس است و اطلاعات را بسیار سریع‌تر از تراشه‌های سنتی پردازش می‌کند.
 
این تراشه آنقدر هوشمند است که اطلاعات را در حافظه ذخیره و قابلیت یادگیری دارد و دستگاهی که به این تراشه مجهز است می‌تواند برای شناسایی اشیا با استفاده از منابع بصری و صوتی آموزش ببیند. امری که در حال حاضر به یک سرور اختصاصی احتیاج دارد.
 
این تراشه برای کارکرد به باطری بسیار کمی احتیاج دارد. این قابلیت فرصت‌های بسیاری را برای استفاده در گوشیهای هوشمند و دیگر دستگاه‌ها با منابع برق محدود ایجاد می‌کند.
 
شرکت IBM امیدوار است این تراشه بتواند در زمینه‌هایی نظیر ایمنی عمومی، تصویربرداری پزشکی، تحلیل تصاویر ویدیویی و تشخیص بویایی و آسیب شناسی‌های دیجیتال کمک کند.
 
شرکت IBM اولین بار ساخت تراشه‌های الهام گرفته شده از مغز را از سال 2011 آغاز کرد. این تراشه جدید به شکل قابل توجهی هسته‌های نوروسیناپس، سیناپس و نورون بیشتری نسبت به مدل‌های قبلی دارد.

​​