تلفن همراه

امکان تبدیل ژیروسکوپ تلفن هوشمند به میکروفن

یافته های جدید نشان میدهد،هکرها میتوانند بوسیله تلفن های هوشمند امروزی که به حسگر ژیروسکوپ مجهز هستند ؛ اطلاعات شما را سرقت و یا به مکالماتتان گوش کنند.
 
به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه اینترنتی فرانسه زبان اسلیت،محققان دانشگاه استنفورد که در زمینه تولید تسلیحات و توسعه فناوری های نظامی فعالیت می کند، راهی برای تبدیل ژیروسکوپ تلفن های هوشمند (حسگری که از گرانش برای هدایت دستگاه استفاده می کند) به میکروفن و استفاده از آن برای شنود مکالمات پیدا کرده اند.
 
مهندسان این شرکت نرم افزاری موسوم به ژیروفن ساخته اند که قادر است امواج صوتی دریافتی توسط ژیروسکوپ را تجزیه و تحلیل کنند. در سیستم تلفن های هوشمند اندروید، امکان جلوگیری از دسترسی اپلیکیشن ها به حسگرهای ژیروسکوپ وجود ندارد.
 
سیستم‌ حسگرهای ژیروسکوپ که در گوشی‌های هوشمند امروزی از آن استفاده می‌شود به اندازه ای حساس است که می تواند سیگنال‌های صوتی را دریافت کند.
 
ژیروسکوپ در گوشی های هوشمند، صفحه کوچک تعبیه شده در داخل گوشی است که هنگام تکان خوردن دستگاه، تکان می خورد. این صفحه قابلیت لرزش نیز دارد و محققان از یک قابلیت سیستم عامل اندروید برای اندازه گیری ارتعاشات تا دویست هرتز( دویست بار در ثانیه) که دریافت و ضبط صدای انسان را امکان پذیر می سازد، بهره گرفته اند.
 
پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که با استفاده از برنامه بازشناسی صوتی در امواجی که از یک ژیروسکوپ دریافت می شود، می توان شصت و پنج درصد از شماره هایی را که یک نفر در داخل اتاقی که گوشی هوشمند در آن قرار دارد، به زبان می آورد، به درستی تشخیص دهند.
 
میزان وضوح صداها کاملا مطلوب نیست اما این فناوری فقط لازم است که کمی ارتقا پیدا کند تا برای هر کس که شماره کارت اعتباری خود را به تلفن هوشمند می دهد، به یک مشکل جدی و واقعی تبدیل شود.
 
از این فناوری همچنین می توان با اهداف دیگری نیز استفاده کرد. برنامه بازشناسی صوتی برای محققان این امکان را نیز فراهم می کند که در هشتاد و چهار درصد موارد، مرد یا زن بودن مکالمه کننده را نیز تشخیص دهند.

​​