بازار سرمایه

تولید ناخالص ایران از ICT تنها ۴٫۷ هزار دلار است

سینا: مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: طبق اعلام اتحادیه جهانی مخابرات، ایران با جمعیتی بالغ بر ۷۸ میلیون نفر و ۴۲ میلیون کاربر اینترنت دارای تولید ناخالص ۴ هزار و ۷۷۷ دلاری در حوزه ICT است.
 
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، محمود خسروی در مراسم افتتاح ۵۱۳ پروژه زیرساخت ارتباطی کشور افزود: این درحالی است که در کشورهای پیشرفت این عدد تا ۱۰ برابر و در کشورهای منطقه بین ۴ تا ۱۰ برابر محاسبه شده است.
وی اظهار داشت: براساس اعلام مراجع معتبر بین‌المللی ۳٫۷ درصد از کاربران اینترنت در حوزه خاورمیانه قرار دارند و از این رو ایران اسلامی نیازمند اهدافی بلند در خور نام و جایگاه خود است
خسروی از روزانه پنج تا هشت حمله اینترنتی به سمت ایران خبر داد و افزود: همه این حمله‌ها موفق نیستند و برخی در حد حرکت مشکوک هستند و شامل شامل حمله، اقدام به حمله و موارد مشکوک به حمله است و نشان دهنده ضرورت ایجاد مرکز امینت عملیات در شبکه دیتا است.
وی ادامه داد: امروز تهدیدات سایبری جزو پنج تهدید پرریسک جهانی در کنار تهدیداتی از جمله تهدید هسته‌ای و کم آبی قرار دارد و بر همین اساس مرکز عملیات امنیت در شبکه زیرساخت ارتباطی کشور پس از چهار سال و با سرمایه‌گذاری بیش از ۱۷۰ میلیارد ریال امروز افتتاح شد.
خسروی گفت: ‌امروز شاهد افتتاح بسیاری از مسیرهای شبکه‌ فیبر در کشور و در عمده استان‌ها خواهیم بود که مجموعا بالغ بر ۴۹۰۰ کیلومتر فیبرنوری و با ۲۲۰۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری انجام شده است و در حوزه شبکه دیتا نیز همزمان در دو راستای توسعه ظرفیت شبکه و توسعه امنیت شبکه پروژه‌هایی با هزینه ای بالغ بر ۱۶۰ میلیارد ریال افتتاح شده است.
به گفته وی، در بخش توسعه شبکه علاوه بر توسعه ظرفیت‌های IP استانی، برای ارائه زیرساخت‌های ارائه سرویس‌های دیتا و تحقق اهداف شبکه ملی اطلاعات نیز حدود ۱۲۰۰ گیگابیت بر ثانیه در همه استان‌‌های کشور آماده بهره‌برداری است و دروازه بین‌المللی اینترنت شیراز با ظرفیت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه نیز افتتاح شد.
 

​​