فناوری اطلاعات

رد پای عوامل اطلاعاتی آمریکا در پروژه فیلترشکن تور

منبع: ایسنا
مدیر مرورگر "پروژه تور" اذعان کرد که جاسوسان آژانسهای جاسوسی آمریکا و انگلیس روی هویت و فعالیتهای افرادی که از این مرورگر استفاده می‌کنند، نظارت دارند.
 
اندرو لیومن - مدیر مرورگر اینترنتی "تور" - در گفت‌وگو با بی بی سی گفته است:
 
جاسوسان فضای سایبر از آژانس امنیت ملی آمریکا و مقر ارتباطات دولت انگلیس (آژانس اطلاعات انگلیس) نقص‌ها و حفره‌های امنیتی مرورگر تور را به این شرکت اطلاع می‌دهند.
 
مرورگر تور یک نرم افزار رایگان است که به کاربران اجازه می‌دهد به صورت ناشناس و پنهانی فعالیت‌های آنلاین خود را انجام دهند.
 
این شرکت همچنان بودجه خود را از وزارت امور خارجه آمریکا دریافت می‌کند و از سوی ارتش، فعالان، مشاغل و افرادی که فعالیتها و تراکنشهای آنلاین غیرقانونی انجام می‌دهند مورد استفاده قرار می گیرد.
 
همانند بسیاری از نرم افزارهای دیگر، مرورگر تور نیز در برابر نقص‌های امنیتی آسیب پذیر است. اما جاسوسان آژانس امنیت ملی آمریکا و مقر ارتباطات دولت انگلیس به صورت ماهانه این نقص‌ها را به این شرکت اطلاع می‌دهند.
 
اندرو لیومن - مدیر پروژه تور - در مصاحبه با بی بی سی اذعان کرد که عوامل آژانس‌های امنیتی بین المللی این نقصهای امنیتی را به آنها اطلاع رسانی می کنند. این گزارش‌ها تایید نشده باقی می‌مانند زیرا از طرف منابع ناشناس هستند.
 
لیومن افزود: بسیاری از افراد در آژانس امنیت ملی آمریکا یا آژانس اطلاعاتی انگلیس که این اطلاعات را به ما می رسانند می‌گویند ممکن است شما باید این نقص را بررسی و آن را برطرف کنید.
 
مدیر پروژه تور افزود:‌هر کسی که این نقص‌ها را اطلاع می‌دهد دانش فنی بالایی درباره مرورگر تور دارد و منابع کافی در اختیار دارد تا کدهای اصلی مرورگر را ساعت‌ها، هفته‌ها و ماهها بررسی کند. خطر موجود در اینجا این است از آنجا که این دو آژانس از این نقص‌ها مطلع هستند به شدت بیانگر این است که فعالیت‌های کاربران هرگز ناشناس و پنهان نیستند.
 
مرورگر تور در حال حاضر به طور متوسط روزانه 2.5 میلیون کاربر دارد که عمدتا از اروپا، آمریکا و برخی از روسیه، ایران، ویتنام و چین هستند.
 
پروژه تور به دلیل فاکتور ناشناس بودن و میزان اطلاعاتی که از آن قابل استخراج است، از سوی بسیاری از گروههای مجرم سایبری مورد استفاده قرار می گیرد. به علاوه آژانس اطلاعاتی انگلیس نیز تا حد زیادی برای فعالیت‌های خود به این مرورگر وابسته است.
 
لیومن افزود: ‌بنابراین شما می توانید تصور کنید که بخشی از آژانس اطلاعاتی انگلیس در تلاش برای از بین بردن تور و بخش دیگر در تلاش برای اطمینان از این موضوع هستند که این پروژه شکست نخورد زیرا آنها برای فعالیت‌های خود به آن وابسته هستند. بنابراین این امر طبیعی است که در داخل دولت یا حتی در آژانس‌های بزرگ دو روی یک سکه وجود داشته باشد که به دنبال بخش‌های مختلف پروژه تور هستند. برخی از آن حفاظت می‌کنند و برخی سعی دارند به آن حمله کنند.
 
آژانس امنیت ملی آمریکا و آژانس اطلاعات انگلیس از اظهارنظر درباره این گزارش خودداری کرده‌اند.

​​