تلفن همراه

آیا از گم شدن گوشی هوشمند خود آشفته می‌شوید؟

سینا: گوشی‎های هوشمند عادات رفتاری ما را تغییر داده‎اند. این تغییرات گاهی در جهت مثبت است و گاهی منفی.
 
به گزارش آژانس خبری صنعت ارتباطات (سینا)، از جمله تغییرات مثبت می‎توان توانایی بیش‎تر برای ارتباط با بسیاری از مردم نسبت به گذشته را نام برد و از تغییرات منفی می‎توان وابستگی انسان به این وسایل برای ارتباط با جهان خارج را ذکر کرد.
در هر حال برای بیشتر استفاده‎کنندگان از گوشی‎های هوشمند که می‎توانند به وسیله‎ی این ابزار با صدها یا حتی هزاران‎نفر بدون نیاز به تماس تلفنی به طور آنی ارتباط برقرار کنند، ممکن نیست که این وسایل را کنار بگذارند.
در‎ هر ‎صورت این وابستگیِ ما به گوشی‎های هوشمند باعث تشویش ما نیز می‎شود. گم‎شدن گوشی هوشمند نه تنها باعث می‎شود ارتباط آنلاین خود را با دوستان و آشنایان از دست بدهیم بلکه اگر گوشی ما به دست نفر دیگری بیافتد به طور بالقوه تهدیدی نیز برای امنیت و اطلاعات شخصی ما محسوب می‎شود.
در نوشته‎ای در مجله بین‎المللی “ارتباطات همراه”، یک گروه کانادایی خلاصه‎ای را پیرامون روش‎های ردیابی و بازپس‎گیری در زمان گم‎شدن یا ربوده شدن این وسایل و همچنین مشکلات امنیتی را که ممکن است برای شخص پیش آید، ارائه می‎کند.
محققان ادعا می‎کنند در زمان گم‎شدن یا ربوده شدن لپ‎تاپ، تبلت یا هرگونه وسیله‎ی الکنرونیکی برای شخص دلهره و تشویش قابل توجهی به وجود می‎آید.
زیلینگ تو، یوفی یو‎آن و نورم آرچر از دانشگاه McMaster در همیلتون (Hamilton) از ایالت آنتاریو‎‎ی کانادا توضیح می‎دهند که چگونه راحتی حمل و نقل، ارتباطات بیسیم و قدرت پردازش اطلاعات در گوشی‎های هوشمند و دیگر وسایل دیجیتال قابل حمل باعث شده تا مردم اطلاعات باارزش زیادی را در آنها نگهداری کنند؛ اطلاعاتی از قبیل اطلاعات مربوط به روابط شخصی و کاری، عکس‎ها و فیلم‎های خصوصی، متن سخنرانی یا ملاقات‎ها، اطلاعات بانکی و … . نگهداری این اطلاعات با‎ارزش در این وسایل، خطرِ افتادن به دست افراد سود‎جو را به دنبال دارد.
محققان معتقدند در شرایطی که امروزه بسیاری از شرکت‎ها طبق قانونی موسوم به BYOD از کارمندان می‎خواهند تا وسایل دیجیتال خود را برای کار استفاده کنند، بهتر است به دلایل امنیتی این شرکت‎ها وسایل ارتباطی استانداردی را برای کارمندان خود فراهم کرده و به آنها بدهند. بهای مالی گم شدن وسایل دیجیتال در مقابل اطلاعات با‎ارزش روی آنها قابل چشم پوشی است. درحالی‌که راه‎های زیادی برای ردیابی این وسایل الکترونیک و مقابله با سارقان وجود دارد، شاید بزرگترین مشکل نبود آگاهی برای استفاده‌کنندگان از این وسایل از این راه‎ها است. البته نیاز است تا راحتی و اطمینان استفاده از این راه‎ها نیز بالاتر رود تا کاربران بیشتر به آنها توجه کنند.
تیم تحقیقاتی کانادایی در پژوهشی پیرامون ناآگاهی کاربران از خطرات گم شدن وسایل دیجیتال، دریافتند فقط عده‎ی کمی از کاربران به طور جدی به امنیت وسیله‎ی الکترونیک خود اهمیت می‎دهند؛ این در حالی است که عده‎ی زیادی از راه‎های امنیتی مثل “حذف بمبی اطلاعات” و یا “قفل کردن گوشی از راه دور” اطلاعی نداشتن و عده‎ی معدودی حتی تهدیدات و خطرات از دست رفتن اطلاعات روی این وسایل را انکار می‎کردند.
این محققین معتقدند نیاز به یک آگاهی‎سازی عمومی و یک کمپین است تا به مردم آگاهی لازم برای امنیت وسایل دیجیتال داده شود و همچنین نیاز است تا سازمان‎ها و شرکت‎های مختلف کارمندان خود را وادارند تا از اطلاعات حساس که ممکن است در دسترس مستقیم آنها نباشد محافظت کنند.

​​