سخت‌افزار

سیستم‌های ابری بازار هارددیسک‌ها را کساد کرده است

منبع: همکاران سیستم
بر اساس آخرین آمار رسمی منتشر شده، فرآیند فروش هارددیسک‌ها متوقف شده است و این بازار تنها رشد ۰.۳ درصدی را تجربه کرده است که البته بیشتر آن مربوط به فروش این محصول در بازارهای نوظهور می‌شود.به گزارش وبسایت theinquirer، مرکز تحقیقاتی IDC در تازه‌ترین گزارش خود با عنوان "بررسی فصلی سیستم‌های ذخیره‌ساز اطلاعات" آمارها و پیش‌بینی‌های مربوط به فروش هارددیسک‌ها در بازار جهانی را منتشر کرد و توضیح داد که در فصل دوم از سال جاری میلادی ارزش بازار این محصولات نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش ۱.۴ درصدی به ۵.۹ میلیارد دلار رسیده است.
 
به گفته مرکز IDC، این روزها بیشتر کاربران خانگی و سازمانی به‌جای ذخیره اطلاعات مورد نظر خود روی حافظه‌های داخلی سعی می‌کنند آن‌ها را روی سرورهای خارجی مبتنی بر سیستم‌های پردازش ابری ذخیره کنند و همین مسئله باعث کسادی بازار هارددیسک‌ها شده است.
"اریک شپارد"(Eric Sheppard) مدیر مرکز سیستم‌های ذخیره‌ساز اطلاعات در شرکت IDC گفت: «فروش سیستم‌های پیشرفته ذخیره‌ساز اطلاعات برای چهارمین فصل متوالی در سه ماهه دوم ۲۰۱۴ با کاهش مواجه شد. فروش این سیستم‌های پیشرفته به قوت کاهش ارزش این بازار در فصل گذشته نبود، اما پایین آمدن محبوبیت حافظه‌های متوسط این مسئله را بیش از پیش نمایان کرد و البته کاهش درخواست خریداران باعث ایجاد تاثیر در بخش‌های دیگر بازار شد».
او در ادامه توضیح داد: «نقطه قوت در بازار جهانی حافظه‌هایذخیره‌ساز اطلاعات فروش سیستم‌های حافظه‌ای سطح پایین و افزایش فروش در منطقه خاورمیانه، آفریقا، اروپا و آمریکای لاتین بود».
در این دوره زمانی شرکت EMC بزرگترین تولیدکننده حافظه‌های اطلاعاتی بود و ۳۰.۱ درصد بازار را در اختیار گرفت که البته سهم آن نسبت به مدت مشابه سال قبل یک درصد کاهش یافت. در رتبه دوم نیز دو شرکت Netapp و IBM قرار گرفتند و رتبه سوم هم به شرکت HP اختصاص یافت. برای رتبه چهارم شرتک دل انتخاب شد و شرکت ژاپنی هیتاچی نیز در رتبه پنجم ایستاد.

​​