رگولاتوری

سمپوزیوم بین المللی مخابرات با پیام وزیر ارتباطات آغاز شد

هفتمین سمپوزیوم مخابرات با پیام دكتر محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات كه از سوی دكتر علی‌اصغر عمیدیان، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی قرائت شد، در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز شد.
 
در این پیام آمده بود: ایران به عنوان یكی از ۲۰ اقتصاد برتر دنیا و كشوری با پیشینه تاریخی و فرهنگی تمدن‌ساز و اتكاء به نیروی جوان خلاق جایگاه مهمی در جهان حاضر دارد. بسیاری از آنچه به عنوان علوم جدید از آنها یاد می‌شود ریشه در تلاش و مشاركت ایرانیان از گذشته تا به حال داشته از خوارزمی تا ابوعلی سینا و سایر نام‌آوران ایرانی عرصه فناوری كه در بسیاری از مجامع علمی و فناوری و نیز شركتهای نوآور بین‌المللی جایگاه برجسته‌ای كسب كرده‌اند.
 
امروزه سالانه بیش از ۲۰۰ هزار نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی در رشته‌های مختلف ICT و مرتبط با آن در مقاطع تحصیلی مختلف داریم. شاخصهای رشد علمی ایران نشان‌دهنده حركت بالنده و برنامه‌ریزی شده‌ای برای تعالی و رشد جامعه ایرانی اسلامی است. براساس سند چشم‌انداز بیست ساله كشور كه نیمی از آن در حال طی شدن است برآنیم در منطقه آسیای جنوب غربی در جایگاه ممتاز علم و فناوری و اقتصاد قرار گیریم كه با تلاشها و اقدامات انجام گرفته به امید خدا این هدف محقق خواهد شد.
 
در این پیام با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در اولین سال استقرار دولت تدبیر و امید ذكر شده بود: در یكسال گذشته برنامه‌ریزی برای ایجاد و توسعه شبكه پهن باند و شبكه ملی اطلاعات، ورود نسلهای جدید ارتباطات همراه به صورت فراگیر، برنامه‌ریزی برای تحقق دولت الكترونیك كه در همین ایام نقشه راه توسعه دولت الكترونیك توسط رئیس‌جمهور محترم اسلامی ایران جناب آقای دكتر روحانی ابلاغ شد. تدوین برنامه نهضت تولید محتوا، خدمات و نرم‌افزار، اجرای برنامه ایجاد دسترسی مناطق كمتر توسعه یافته كشور و روستاها به اینترنت كه به امید خدا و بزودی دسترسی فراگیر از همه روستاها محقق خواهد شد همه از رئوس برنامه‌ها و اقدامات دولت یازدهم برای توسعه ICT كشور است. اما مهمتر از همه و آنچه برای این سمپوزیوم قابل توجه بیشتر است برنامه‌ریزی و اقدامات خوبی است كه در جهت اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری و نهادینه‌كردن تحقیق و توسعه و تولید داخل انجام گرفته است. ما برآنیم تا چرخه اقتصاد دانش بنیان خود را با نرم‌افزارها و تجهیزاتی به حركت در آوریم كه سهم دانش، تحقیق و توسعه ایرانی آن بیش از بخش وارداتی آن باشد. این یك هدف لازم و یك برنامه راه مشخص است.
 
بر همین اساس ما از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و شركتهای صاحب نام و دارای فناوری خارجی كه تمایل به مشاركت در این برنامه را دارند استقبال می‌كنیم و از همه دعوت می‌كنیم این فرصت بی‌نظیر و بازار جذاب و رو به رشد را از دست ندهند. سرمایه دانشی كشور شریك خوبی برای سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در عرصه توسعه فناوری اطلاعات وارتباطات است و با توجه به كشش بازار ایران و برنامه‌های تقاضا محور توسعه فناوری بطور قطع شاهد تحول قابل ملاحظه‌ای در این حوزه خواهیم بود. حجم بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات ایران تا ۳ سال دیگر حداقل ۲,۵ برابر خواهد شد.
 
از آنجائیكه انقلاب اسلامی ایران بر ارزشهای اخلاقی و دینی جامعه ایرانی بنا نهاده شده است تلاش مضاعف ما در جهت صیانت اجتماعی از حریم خانواده و افراد در فضای مجازی است. هر برنامه توسعه‌ای كه در این عرصه اجرا شود همراه با پاسخ روشن به دغدغه‌های فرهنگی و اجتماعی ما است. ما همسو با اندیشمندان عرصه جامعه اطلاعات جهانی برنامه و نقشه راه مشخص و روشنی در ارتقای امنیت فضای مجازی، حمایت از حریم خانواده، حفاظت از كودكان، رفع نابرابری جنسیتی، شكاف دسترسی و مقابله با سوء استفاده‌ها از فضای مجازی داریم و با همكاری همه نهادهای مسئول در حال اجرای آن هستیم.
 
در این پیام هدف از برپائی هفتمین سمپوزیوم مخابرات بعنوان یك رویداد عظیم ملی، ارتقاء، تسری دانشهای موجود و مهارتهای نوین در حوزه فناوری ارتباطات و كاربردهای مربوط به آن عنوان و آمده بود: بنا به رشد همه جانبه این فناوری و كلیه پیامدهای اعجاب‌انگیز آن در زندگی بشری در سطوح مختلف، جای هیچگونه منازعه نیست كه كشف مفاهیم و دیدگاههای جدیدی كه بتوانند ارزشهای بوجود آمده توسط این فناوری حیاتی را دو چندان سازند، از ارزش خاصی برخوردار می‌باشد. در این رابطه، فناوری اطلاعات و در كنار آن استفاده از فناوری فضای مجازی یكی از دغدغه‌های اصلی ماست كه می‌باید به عنوان زمینه‌های مكمل جهت كمك به فناوری ارتباطات برای ثمربخشی به روند آتی آن مدنظر قرار گیرد.

​​