تلفن همراه

آیا کابوس دیگری برای فروش سامسونگ در راه است؟

منبع: digikala
نتیجه ارزیابی‌های جدید شرکت‌های آنالیز بازار کره ای نشان می‌دهد که سامسونگ در سه ماهه سوم سال نیز کماکان با کاهش سود و درآمد روبه رو خواهد شد.
 
آیا شوک دیگری در انتظار سامسونگ نشسته است؟ در حالی که خبر رسیده اپل با آیفون‌های 6 خود روزهای بی سابقه ای را در فروش تجربه می‌کند، به نظر امکان شوک فروش دیگری برای سامسونگ در راه خواهد بود. سامسونگ گلکسی S5 اگرچه توانست فروش خوبی را در بازار تجربه کند، ولی میزان فروش آن پایین‌تر از حد انتظار شرکت سازنده‌اش، سامسونگ بود. سامسونگ در سه ماهه دوم امسال، میزان سود ناخالص خود را 7.2 تریلیون وون اعلام کرد و شاید این عدد برای هر شرکتی بسیار قابل توجه باشد، اما نخستین بار بود که میزان سود سامسونگ به زیر هشت تریلیون می‌رسید. سامسونگ سر و صداها حول چنین اعداد و ارقامی را به هر صورت رد کرد. اما حالا به انتهای سه ماهه جدید و گزارش‌های مالی جدید نزدیک می‌شویم. در ابتدا تعدادی از شرکت‌های مالی کره ای پیش‌بینی سود ناخالصی 6 تریلیون وونی (حدود 5.8 میلیارد دلار) را برای سامسونگ در بازه زمانی جولای-سپتامبر داشتند. اما حالا گزارش جدید و به روز شده شرکت‌هایی چون IBK Securities نشان می‌دهد که میزان سود ناخالص غول کره ای تنها 5 تریلیون وون خواهد بود. اگر این پیش‌بینی 5 تریلیون وونی صحیح باشد، می‌تواند پایین‌ترین میزان سود سامسونگ از سه ماهه نخست سال 2012 با ثبت 5.7 تریلیون وون باشد. IBK Securities میزان این سود را برای سه ماهه سوم رقمی 5.2 تریلیون وونی اعلام کرده، در حالی که BS Securities و Samsung Securities این عدد را 5.7 تریلیون وون پیش‌بینی کرده‌اند. میزان درآمدهای کلی نیز در گزارش شرکت‌های مذکور چنین کاهشی را نشان می‌دهد. 
 
اما دلایل این اتفاق چیست؟ دلیل نخست مشخص است؛ شرکت‌های چینی که با محصولات ارزان قیمت خود روزهای تلخی را برای سامسونگ در چین رقم زده‌اند. دلیل دوم به اسمارت فون گلکسی S5 این شرکت مربوط می‌شود که اگرچه توانست جایگاه خوبی در بازار به دست بیاورد ولی نتوانست به خوبی نسل‌های پیشین خود ظاهر شود. سرانجام آخرین دلیل نیز آیفون‌های 6 اپل و انتظار بازار برای ورود این محصول به بازار ارزیابی شده است. امروز گزارش‌های عجیب و غریبی از فروش آیفون‌های 6 به گوش رسید و از طرفی سامسونگ نیز اسمارت فون فوق‌العاده ای چون گلکسی نوت 4 را به بازار وارد خواهد کرد ولی آیا سامسونگ توانایی رقابت با اپل را خواهد داشت؟ قضاوت سخت است و تنها می‌توان از دور، نظاره گر این رقابت و نتیجه آن بود.
 

​​